Wiązanka pogrzebowa
10 marca 2022

Kategoria:
Inne

Jaką wiązankę wybrać na pogrzeb?

Jednym z nieodłącznych elementów ceremonii pogrzebowej są kwiaty. Poza najbliższymi przynoszą je również znajomi oraz dalsza rodzina zmarłego. Często wraz z wieńcem występuje szarfa, na której wypisuje się ostatnie pożegnanie. Wiele osób ma jednak problem z tym, jaki rodzaj bukietu wybrać na tę okoliczność. Poza samym gatunkiem roślin, które należy dostosować do relacji ze zmarłym, trzeba także wybrać ich rozmiar i gatunek

Jaki rodzaj kwiatów wybrać na pogrzeb?

Chcąc uczcić pamięć zmarłego podczas jego ostatniej drogi, często kupuje się bukiet kwiatów. Może on przybrać różną postać, od okazałych wieńców, po skromniejsze wiązanki. Wielkość kompozycji uzależniona jest w głównej mierze od relacji, jaka łączyła żałobników z osobą zmarłą. Jeśli była to najbliższa rodzina, czyli mąż, żona czy rodzeństwo lub rodzice powinno się zdecydować właśnie na wieniec. W przypadku dalszej rodziny lub znajomych wystarczy zwykła wiązanka.

Wybór kwiatów należy dostosować także do płci zmarłego. Dla kobiet zwykle kupuje się inne kwiaty niż dla mężczyzn. Dodatkowo odcienie roślin powinny być stonowane. Do wieńców lub wiązanek doczepiana jest także szarfa, na której można umieścić własne pożegnanie.

Które kwiaty sprawdzą się najlepiej w wieńcach pogrzebowych?

Najczęściej do wiązanek pogrzebowych wykorzystuje się chryzantemy oraz hortensje. Symbolizują one smutek oraz rozpacz po stracie bliskiej osoby. Układa się zarówno naturalne kwiaty, jak i ich imitację. Poza tym, w bukietach komponowanych na tę smutną uroczystość używa się mieczyków, a także lilii oraz kalii.

Rzadziej, aczkolwiek również stosowane w wiązankach pogrzebowych są goździki. Charakteryzują się one szeroką paletą kolorów, a także trwałością ściętych kwiatów. Często stanowią dodatek do podstawowej kompozycji. Dalsi znajomi zmarłego często decydują się na podarowanie symbolicznego jednego kwiatka. Wtedy to wybór zazwyczaj pada na różę, która symbolizuje szacunek.

Skąd wziąć wiązankę pogrzebową?

Ze względu na fakt, że pomiędzy informacją o pogrzebie a samą ceremonią jest zaledwie kilka dni, decyzję o zakupie wiązanki należy podjąć jak najszybciej. Wynika to z tego, że floryści muszą się przygotować do skomponowania odpowiedniego bukietu, więc muszą zamówić właściwe rośliny z hurtowni.

Podczas składania zamówienia florysta z Kwiaciarni Toma dopyta się o szczegóły, takie jak płeć zmarłego oraz koszt, jaki chce się przeznaczyć na bukiet. Pozwoli mu to stworzyć okazałą wiązankę. Dodatkowo istnieje opcja dodania wstążki, która będzie wypisana ręcznie lub wydrukowana.