9 marca 2021

Kategoria:
Inne

Jaką sprawność może osiągnąć wkład kominowy?

Wkład kominkowy jest niezbędnym elementem, który musi zakupić każdy właściciel domu, w którym ma powstać kominek. Powinien on być najwyższej jakości, aby posłużyć domownikom przez wiele lat, a także aby uniknąć serwisowania na skutek częstych awarii. Wybranie odpowiedniego wkładu o prawidłowo dobranej mocy i parametrach zapewni prawidłowe funkcjonowanie kominka. Sprawdź, jaką sprawność może osiągnąć wkład kominkowy.

Dlaczego wybór odpowiedniego wkładu kominkowego jest tak ważny?

Jakość wkładu kominkowego jest niezwykle ważna dla funkcjonowania całego kominka, ponieważ to wkład odpowiada za zatrzymanie, a następnie rozprowadzenie ciepła po wnętrzu domu. Kominek pozbawiony wkładu zachowa jedynie 20% ciepła, a pozostałe 80% wydobędzie się na zewnątrz razem z dymem. Odpowiednia izolacja ciepła wytwarzanego przez kominek pozwala na zaoszczędzenie sporej kwoty, ponieważ obniża się w ten sposób rachunki za ogrzewanie, a także  spada zużycie drewna, które należy spalić.

Sposób, w jaki został wykonany wkład kominkowy również ma duży wpływ na jego trwałość. Ważne jest, aby wkład miał grube ścianki i był solidny, ponieważ korpus znajduje się najbliżej płomienia, przez co najszybciej się nagrzewa. Cienkie ścianki pod wpływem ciągłej ekspozycji na bardzo wysokie temperatury, a także na częste ich wahania, mogą zacząć się odkształcać lub nawet pękać.

Dlatego warto kupować wkłady kominkowe od sprawdzonych i renomowanych sprzedawców, takich jak firma Airhot, która ma w swojej ofercie produkty pochodzące od najlepszych producentów.

Jaką sprawność powinien mieć wkład kominkowy?

Sprawność i moc wkładu kominkowego powinny być dopasowane do wielkości pomieszczenia, w którym stanie kominek. Odpowiednie parametry wkładu można obliczyć na podstawie kubatury wnętrza, które wymaga ogrzania. Potrzebną moc szacuje się za pomocą wzoru D = V x G x Δt [W], gdzie D to straty ciepła, V to kubatura budynku, G to współczynnik przenikania ciepła, a Δt to różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz. Jeśli kominek ma być jedynie dodatkowym źródłem ciepła, moc wkładu może być nieco niższa od wyliczonej wartości.

Wybranie wkładu o odpowiednich parametrach jest niezbędne do uzyskania prawidłowej temperatury w pomieszczeniu. Wkład charakteryzujący się zbyt dużą mocą w stosunku do kubatury pomieszczenia będzie przegrzewać wnętrze domu, a wkład o zbyt małej mocy nie będzie w stanie zapewnić wystarczającej temperatury.

Minimalna sprawność wkładu kominkowego wynosi ok. 70%. W przypadku palenia z ograniczonym dopływem powietrza sprawność może wzrosnąć do ponad 80%. Oznacza to, że w trakcie spalania odpowiednio 70% lub 80% energii ze spalania zostanie zachowane, a następnie rozprowadzone po  wnętrzu domu.

Jaki rodzaj wkładu kominkowego wybrać?

Na rynku istnieją dwa rodzaje wkładów kominkowych. Pierwszym jest wkład żeliwny, którego ścianki są masywne i grube, a co za tym idzie, wyjątkowo odporne na wysoką temperaturę i jej zmiany. Jeśli wkład jest wykonany z odlewu żeliwnego, jest on pozbawiony jakichkolwiek łączeń i spawów, co dodatkowo przekłada się na jego szczelność i trwałość. Ścianki, które zostały złączone już po ich odlaniu, mogą niestety rozszczelnić się pod wpływem temperatury.

Wkłady żeliwne są stosowane w bardziej klasycznych wnętrzach, ze względu na możliwość formowania żeliwa w różne ozdobne wzory, które mogłyby gryźć się z nowoczesnym stylem zastosowanym w pomieszczeniu. Żeliwo jest uznawane za tradycyjne rozwiązanie, dlatego ten rodzaj wkładów nie jest wyposażany w nowoczesne udogodnienia, takie jak rozwiązanie zapobiegające brudzeniu się szyby sadzą lub usprawniające proces wtórnego spalania.

Wkłady wykonane ze stali doskonale nadają się do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Stal jest też materiałem, który częściej występuje w połączeniu z innowacjami mającymi ułatwić korzystanie z kominka, a także utrzymanie go w czystości. Występują one również w wielu wariantach, a wyjątkowo duży wybór modeli jest przewidziany dla kominków z płaszczem wodnym.

Jako, że stal nie ma tak dobrych właściwości zatrzymujących jak żeliwo, wkłady te są wyłożone dodatkowymi płytami z szamotu lub wermikulitu. Materiały te wykazują nawet lepszą akumulację ciepła od wkładów żeliwnych, dzięki czemu stalowe wkłady mogą zapewnić tak samo dobre ogrzanie pomieszczenia, jak wkłady wykonane z żeliwa.