Woda toaletowa czy perfumy
18 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Jaka jest różnica między perfumami a wodą toaletową?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego podobne zapachy o takich samych pojemnościach znacząco różnią się ceną? Wpływ na to ma nie tylko obecność logo znanego producenta albo jego brak. Ceny kompozycji zapachowych zależą w dużej mierze od tego, czy masz do czynienia z perfumami, wodą perfumowaną i wodą toaletową. Czym różnią się dwa skrajne bieguny na tej skali wyrobów perfumeryjnych?

Ile zapachu jest w perfumach?

Esencją i sekretem perfum są olejki eteryczne. Ich starannie komponowane mieszanki są rozpuszczane w alkoholach. W zależności od tego, jakie jest stężenie składników zapachowych, możemy mieć do czynienia z jednym z czterech typów wyrobów perfumeryjnych.

Najwięcej substancji eterycznych znajduje się w perfumach. Ich udział może sięgać nawet 43%! To gwarantuje intensywność i trwałość zapachu, ale też podnosi jego cenę.

W wodzie perfumowanej znajdziesz od 10% do 25% olejków eterycznych. Trzecia w kolejności jest woda toaletowa – najczęstszy wybór przeciętnego klienta perfumerii. Stężenie aromatów od 5% do 10% pozwala uzyskać kompromis między przyzwoitymi intensywnością i trwałością zapachu a atrakcyjną ceną.

Najmniej esencjonalne są wody kolońskie. Znajdziemy w nich maksymalnie 5% olejków eterycznych. Takie zapachy również mają swoich zwolenników – mówi specjalista z firmy Mandoco. – Każdy z tych produktów jest potrzebny na rynku, bo trafia w inne gusta, potrzeby i możliwości finansowe klientów.

Woda toaletowa czy perfumy?

Kupując zapach, czy to dla siebie, czy na prezent, stoisz przed wyborem nie tylko kompozycji aromatycznej, pojemności i flakonu, ale też intensywności i trwałości. Na pytanie o to, czy lepsze są perfumy czy woda toaletowa, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich upodobań.

Perfumy, dzięki temu, że pachną mocno i długo, są bardzo wydajne. Wody toaletowej musisz użyć znacznie więcej, aby uzyskać taką samą intensywność, a trwałość będzie znacznie mniejsza. Może się więc okazać, że zakup perfum będzie znacznym wydatkiem tylko pozornie – wystarczą one na znacznie dłużej i jedna butelka perfum zastąpi kilka wód toaletowych. Oszczędność może być jeszcze większa, jeśli zamiast zapachu od znanego producenta wybierzesz perfumy inspirowane, perfumy lane – tańsze zamienniki nieodbiegające jakościowo od oryginałów, pozbawione jednak rozpoznawalnego logo.

Woda perfumowana jest dobrym wyborem dla osób, które źle się czują w bardzo intensywnych zapachach, a trwałość ma dla nich drugorzędne znaczenie albo stawiają pierwsze kroki, jeśli chodzi o świadome kupowanie zapachów. Musimy tutaj ostrzec – dobieranie i testowanie perfum wciąga i może przerodzić się w pasję! Tym bardziej warto szukać rozwiązań ekonomicznych i kupować zapachy tam, gdzie nie musisz dopłacać za logo i marketing.

Pamiętaj – w zapachu, który towarzyszy Ci na co dzień, masz czuć się dobrze. To jest najważniejsze! Możesz to osiągnąć zarówno wodą kolońską, jak i francuskimi perfumami.