wypadek-przy-pracy
23 lutego 2018

Kategoria:
Inne

Jak zwiększyć wysokość odszkodowania za wypadek w miejscu pracy?

Wypadki w miejscu pracy zdarzają się niestety zbyt często. Niezależnie od tego, kto zawinił i z jakiej przyczyny wypadek miał miejsce, poszkodowany pracownik ma prawo do uzyskania odszkodowania. Jego wysokość jest jednak zależna od wielu czynników powiązanych bezpośrednio z interpretacją zdarzenia przez odpowiednie organy. Niestety, jako że kwestia ta jest w pewien sposób subiektywna, kwota odszkodowania bywa zaniżana, z czym trudno walczyć w pojedynkę.

Sposób na zwiększenie kwoty odszkodowania

Chociaż pojęcie „wypadku przy pracy” używane jest bardzo często, warto na początku poznać jego definicję w świetle prawa. Jest to przede wszystkim zdarzenie nagłe i nieprzewidziane, które nastąpiło w trakcie wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych nałożonych przez jego pracodawcę. Aby mówić o wypadku przy pracy, musimy mieć do czynienia ze zdarzeniem spełniającym te wymagania oraz wynikłym na skutek przyczyn zewnętrznych – czyli niezależnych od pracownika. Ostatnim wymogiem jest powstanie uszczerbku na zdrowiu pracownika. I tutaj właśnie pojawia się pewien problem – wysokość wypłacanego ubezpieczenia jest bowiem zależna od stopnia owego uszczerbku. W naszym interesie leży to, by kwota odszkodowania była jak najwyższa, natomiast w interesie ZUS‐u wypłacającego należną kwotę – by była jak najniższa. Dochodzi zatem do pewnego rodzaju konfliktu interesów, w którym obie strony starają się udowodnić swoje racje. Walka z potężną, instytucjonalną machiną może być niezwykle wyczerpująca, ale tylko ona gwarantuje podwyższenie kwoty odszkodowania.

Warto posiłkować się pomocą wyspecjalizowanych placówek takich jak Europejskie Centrum Pomocy Poszkodowanym Jej przedstawiciele pomagają w zebraniu odpowiedniej dokumentacji powypadkowej, która służy do przygotowania profesjonalnych roszczeń kierowanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub każdego innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto bowiem wiedzieć, że z pomocy specjalistów tego rodzaju możemy skorzystać niezależnie od tego, czy dany wypadek miał miejsce przy pracy, czy też nie.

Dlaczego wysokość odszkodowania jest tak zmienna?

Kwestia określania uszczerbku na zdrowiu jest tak elastyczna ze względu na sposób, w jaki jest ona przedstawiana. Wysokość kwoty odszkodowania zależy od tego, w jakim procencie ciało pracownika zostało uszkodzone, co ma znaczenie zwłaszcza przy stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu. Obliczenia tego rodzaju bywają karkołomne i żmudne, wymagając przy tym dużych pokładów dobrej woli oraz chęci niesienia pomocy, a cechy te nie zawsze mają biegli powoływani przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto zatem zadbać o sporządzenie odpowiedniej dokumentacji samodzielnie, korzystając z pomocy placówki pomagającej poszkodowanym.