ferma drobiu
1 sierpnia 2022

Kategoria:
Inne

Jak zapewnić odpowiednią wentylację kurnika?

Hodowla drobiu wymaga zadbania o każdy aspekt wpływający na warunki życia, a tym samym jaja i mięso kur, które później są sprzedawane. Poza odpowiednią wielkością, prawidłowym rozmieszczeniem grzęd, dobrym oświetleniem i odpowiednią paszą, niezbędne jest zadbanie o wentylację, która zabezpieczy zwierzęta przed warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów cyrkulacji powietrza, każdy znajdzie coś dla siebie. Jak je dobrać, by zapewniały kurom jak najwięcej komfortu?

Zalety dobrze dobranej wentylacji

Dlaczego tak ważne jest właściwe dobranie wentylacji? Po pierwsze, zmniejsza ryzyko chorób wśród drobiu, które powstają w wyniku zbyt wysokiego poziomu amoniaku, siarkowodoru oraz dwutlenku węgla w powietrzu. Ptaki produkują te substancje w procesie oddychania oraz wydalania. Podwyższone stężenie w powietrzu może powodować podrażnienia skóry i błon  śluzowych, demineralizację kości, negatywnie wpływać na układ oddechowy i nerwowy. Wysoki poziom siarkowodoru może doprowadzić do paraliżu.

Wentylacja kurnika pomaga także utrzymać właściwą wilgotność powietrza – na poziomie 55 – 75%. Na fermach drobiu łatwo ten pułap przekroczyć, ze względu na dużą ilość wydzielanej przez kury pary wodnej. Zbyt wysoka wilgotność ułatwia rozwój pleśni, gnicie ściółki i rozwój chorób.

Jak dobrać wentylację do kurnika?

Aby zapewnić ptakom odpowiedni klimat do życia, należy zapewnić wentylację na poziomie minimum 0,8 m3 wymienionego powietrza na kilogram masy ciała kur w ciągu godziny. W czasie upałów jest to natomiast 5m3/kg/h. Te wartości mogą wydawać się skomplikowane, dlatego decydując się na zakup systemów wentylacyjnych, dobrze jest udać się do fachowców, takich jak Galloma. Ich wieloletnie doświadczenie gwarantuje profesjonalne doradztwo, a w swojej szerokiej ofercie produktów posiadają najwyższej jakości systemy dla kurników. Wentylację mechaniczną można podzielić na trzy systemy:

– poprzeczną, sprawdzającą się w pomieszczeniach do 12 metrów szerokości;

– kominową, która daje największe możliwości regulacji warunków klimatycznych;

– tunelową, wykorzystywaną w czasie upałów.

Wybór zależy od wielkości fermy oraz możliwości finansowych hodowcy. Jedno jest pewne, chcąc zapewnić kurom jak najlepsze warunki, na wentylacji nie można oszczędzać. Odpowiednio dobrane pod względem parametrów technicznych i wydajności urządzenia, wykonane z trwałych, solidnych materiałów i w oparciu o nowoczesne, energooszczędne technologie to rozwiązanie, które posłuży na lata.