7 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Jak zadbać o odpowiednie nawilżanie w przechowalni?

Optymalne nawilżenie w przechowalni ziemniaków czy marchwi, gwarantuje odpowiednie warunki magazynowania warzyw. Bez zadbania o właściwą temperaturę czy wilgotność powietrza, zbiory szybko tracą na masie i wartości. Jeśli przechowujesz spore ilości warzyw, nie możesz sobie pozwolić na takie straty. Sprawdź więc, jak zadbać o prawidłowe warunki składowania ziemniaków.

Profesjonalne przechowalnie polskich warzyw na przykładzie ziemniaków

Przechowywanie polskich warzyw wymaga odpowiednich, dość specyficznych warunków. Idealnym przykładem do przeanalizowania jest sposób magazynowania ziemniaków. W końcu jest to warzywo, bez którego nie potrafimy wyobrazić sobie życia i tradycyjnej kuchni. Prawidłowe przechowywanie ziemniaków sprawi, że Twoje zbiory będą miały najwyższą jakość przez długie miesiące.

Pamiętaj jednak o tym, aby do przechowalni trafiały wyłącznie ziemniaki zdrowe i bez zanieczyszczeń. Te, które mają widoczne uszkodzenia mechaniczne, nie powinny trafić do magazynowania. Kiedy dojrzałe bulwy przewieziesz w miejsce docelowe – najpierw je osusz, a później zacznij schładzać.

Nie mylisz się, jeśli uważasz, że w miejscu przechowywania ziemniaków kluczowa jest odpowiednia temperatura otoczenia. Ta uzależniona jest jednak od późniejszego przeznaczenia warzywa. Równie ważne jest zachowanie optymalnej wilgotności powietrza. Jeśli o nią nie zadbasz – ziemniak bardzo szybko straci na masie i nabierze nieestetycznego wyglądu. A co zrobić, by utrzymać odpowiednie nawilżenie w przechowalni? Jedyną radą jest skorzystanie z profesjonalnego sprzętu.

Optymalne nawilżenie w przechowalni – jak zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniu?

Ziemniaki, tak jak i marchew wymagają wysokiego nawilżenia powietrza. Same w dużej mierze składają się przecież z wody. Co oczywiste, w dużych magazynach składujących warzywa korzystne będzie zainstalowanie sztucznego systemu nawilżającego. Specjalny mechanizm zazwyczaj bazuje na dyszach bezpośrednio wypuszczających bardzo małe cząsteczki wody. Na rynku można jednak znaleźć różne rozwiązania. – Niektóre systemy nawilżają powietrze za pomocą specjalnych paneli parujących. Oferowane przez naszą firmę konstrukcje można stosować, jako alternatywę dla innych metod chłodzenia – tłumaczy przedstawiciel firmy OMNIVENT.

Co ciekawe, wspomniana firma oferuje nawet mobilne urządzenia do nawilżania pomieszczenia magazynującego warzywa. A to znacznie ułatwia pracę niektórym rolnikom. Mogą oni zdecydować się na system, który w ich warunkach pracy okaże się najbardziej wydajny.