ocieplenie hali stalowej
18 czerwca 2021

Kategoria:
Inne

Jak zadbać o ocieplenie hali przemysłowej?

Hale o charakterze magazynowym, produkcyjnym, czy handlowym wykonywane są najczęściej ze stali. Zastosowanie tego popularnego materiału ma wiele zalet – przede wszystkim pozwala na stworzenie solidnej oraz stabilnej konstrukcji. Największym problemem jest jednak zapewnienie odpowiedniej izolacji i ciepła np. pracownikom znajdującym się wewnątrz. Jak prawidłowo ocieplić halę przemysłową?

Gdzie najczęściej wykorzystywane są hale przemysłowe?

Wykonane ze stali hale są bardzo popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele przedsiębiorstw. Konstrukcje tego typu wykorzystuje się w wielu obszarach, między innymi:

  • przemyśle,

  • rolnictwie,

  • sporcie.

Konstrukcja stalowa w przeciwieństwie do standardowego murowanego obiektu jest dużo tańsza oraz prostsza w wykonaniu. W zależności od rozmiarów oraz poziomu skomplikowania hali, jej wykonanie może zająć zaledwie kilka dni. Najprostsze konstrukcje często wykonuje się nawet w jeden dzień. Jednak w zależności od przeznaczenia danej konstrukcji istotne będzie zastosowanie odpowiedniego rodzaju ocieplenia. Zapewnienie właściwej temperatury wewnątrz obiektu to nie tylko komfort dla osób pracujących w hali, to również skuteczna ochrona wszelkich produktów, które wymagają magazynowania w określonych warunkach – tłumaczy specjalista z firmy REM-TECH.

Rodzaje ociepleń hal stalowych

Odpowiednia izolacja hali przemysłowej powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, które zleca jej budowę. Sama grubość ocieplenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, które wykorzystywane są w zakresie izolacji termicznej hal, znajdują się między innymi płyty warstwowe oraz pianka poliuretanowa.

Zastosowanie płyt jest jedną z najtańszych opcji, co wpływa na fakt, że jest chętnie wybierana. Doświadczona firma może szybko i skutecznie przeprowadzić ich montaż. Użycie płyt pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu i uchroni przed zbytnim jego oddawaniem do otoczenia.

Drugim popularnym rozwiązaniem, o którym wspomniano wcześniej, są pianki poliuretanowe. Jest to nieco większy wydatek, który ma bezpośredni związek z właściwościami preparatu. Najlepsze produkty dostępne na rynku nie tylko zapewniają odpowiednie ocieplenie hali, ale wpływają również hydroizolację poszczególnych przestrzeni.

Ocieplanie hali stalowej w przemyśle – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Ocieplenie hali przemysłowej jest kwestią niezwykle ważną głównie ze względu na zmienny klimat i różnice temperatur w skali roku. Właściwa izolacja termiczna pozwala na stworzenie odpowiednich warunków pracy wewnątrz – szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury. Jest to nie tylko komfort dla pracowników. Bardzo często wykorzystywane na hali maszyny potrzebują konkretnych warunków, aby działały prawidłowo. Zdarza się również, że magazynowany w halach asortyment wymaga przechowywania w wyższej temperaturze.