odzież robocza
31 października 2019

Kategoria:
Inne

Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracy?

Pracodawca powinien zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracowników. Aby było to możliwe należy m.in. zwracać uwagę na przestrzeganie norm, nosić odzież roboczą, a także szkolić zatrudnionych. Jak konkretnie powinno to wyglądać, aby pracownicy byli zadowoleni, a także nie stwarzali zagrożenia dla siebie, innych i firmy? Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę, decydując się na konkretne rozwiązania.

Pracownik powinien posiadać komfortową i zapewniającą bezpieczeństwo odzież roboczą

Warto pamiętać, że według kodeksu pracy pracodawca powinien zapewnić zatrudnionym pracownikom odzież i obuwie robocze, które spełniają aktualnie obowiązujące normy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w kodeksie nie uwzględniono, jakich konkretnie stanowisk dotyczą te wymogi. Istotnym jest, że ubranie do pracy należy zapewnić, gdy odzież własna pracownika może ulec trwałemu zabrudzeniu lub zniszczeniu oraz gdy jest to konieczne, aby spełniać wymagania technologiczne, sanitarne, bezpieczeństwa i higieny pracy. Wśród standardowych części odzieży roboczej najczęściej znajdują się:

  • koszulki, koszule, bluzy, kamizelki,
  • spodnie, krótkie spodenki,
  • czapki, rękawiczki, bielizna, okulary, kaski,
  • buty.

Należy podkreślić, że odzież robocza powinna nie tylko chronić, ale również powinna być komfortowa w użytkowaniu. Aby taka była, istotnym jest materiał, z jakiego będzie wykonana. Najczęściej pracodawcy decydują się na ubrania bawełniane, które są przewiewne i nie krępują ruchów. Czasem można spotkać także odzież wytworzoną z bawełny z domieszką włókien syntetycznych. Oprócz tego, że taki rodzaj jest wygodny, to jest także bardziej trwały (cechuje go łatwość czyszczenia) oraz większa elastyczność.  

Pracodawcy dobierają ubrania do branży, stanowiska i wykonywanej pracy. I tak np. istnieje odzież chroniąca: ESD (chroni przed zbieraniem ładunków elektrostatycznych), przed porażeniem prądem, przed szkodliwym wpływem substancji chemicznych lub niską bądź wysoką temperaturą – podkreśla specjalista z hurtowni ARITEX z Lublina.

Decydując się na konkretną firmę, warto wybrać taką, która jest dystrybutorem produktów z najwyższej półki m.in. Delta Plus, Mascot, Portwest.

Jak jeszcze zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracy?

Aby zadbać o bezpieczeństwo, a także lepsze samopoczucie w pracy zatrudnionych osób, warto organizować częste szkolenia, które podwyższą ich kwalifikacje, przez co skutecznie minimalizują ryzyko wypadków i awarii. Dodatkowo, należy pamiętać, aby były przestrzegane normy bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym również czas jej wykonywania.