6 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak zabezpieczyć zwierzęta przed kleszczami?

Kto nie lubi spacerować z pupilem po zielonych terenach? Wędrówki z czworonożnymi przyjaciółmi to jedna z najwspanialszych atrakcji. Niestety, to właśnie na takich obszarach występuje najwięcej kleszczy. Te podstępne pajęczaki potrafią wyrządzić ogrom szkód. To przez nie zwierzęta chorują na babeszjozę czy anaplazmozę. Podstawą jest zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Jak one wyglądają?

Zabezpieczanie zwierząt przed kleszczami – jakie preparaty?

Najważniejsza w walce z kleszczami jest przemyślana profilaktyka. Tylko właściwie dobrane preparaty mogą uchronić zwierzaka przed niebezpiecznymi chorobami. Specjalne środki odstraszają te pajęczaki, a nawet doprowadzają do ich śmierci. Przede wszystkim warto postawić na chemiczne preparaty, gdyż naturalne sposoby nie są najskuteczniejsze. Niektórzy właściciele czworonogów próbują aplikować na nie oleje, jednak taka biologiczna ochrona nie jest sprawdzona. W co zatem zainwestować?

Godne polecenia są specjalne obroże. Ich dodatkowym atutem jest długotrwałe działanie – nierzadko są one aktywne nawet 8 miesięcy. Alternatywą mogą być wydajne spraye, z których korzysta się częściej niż co miesiąc. Ponadto do wyboru masz jeszcze krople, które aplikuje się na skórę pupila. Czynność należy powtarzać co miesiąc. Co ciekawe, na rynku są dostępne nawet tabletki, podawane dwa razy w odstępach czasowych. To ochrona przeciwkleszczowa dla zwierząt aktywna przez… cały rok!

Pamiętaj, by w wyborze odpowiedniej metody zasięgnąć porady lekarza weterynarii. To kluczowe, by indywidualnie dopasować zabezpieczenie do zwierzaka. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój pupil jest w pełni chroniony przed groźnymi chorobami.

Co zrobić, jeśli kleszcz zaatakował Twojego zwierzaka?

Jeśli jednak kleszcz zaatakował Twojego zwierzaka, musisz szybko interweniować. Te pasożyty najczęściej przyczepiają się do ciała w okolicy pachwin. Nierzadko zauważysz je na szyi, głowie i grzbiecie. Jak mówi specjalista z firmy AS Przychodnia Weterynaryjna:

Kleszcze najbardziej lubią miejsca dobrze ukrwione, gdzie skóra jest delikatna. W takim przypadku musisz szybko go usunąć.

Wielu właścicieli próbuje tego dokonać samodzielnie, wykręcając pasożyta i ciągnąc go ku górze. Pamiętaj, by nigdy go nie wyrywać, a właśnie wyciągać. Mimo wszystko warto jednak się udać do lekarza weterynarii. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Poza tym masz pewność, że w ciele pupila nie zostaną żadne pozostałości po pajęczaku.