4 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Jak zabezpieczać ładunek w transporcie?

Bezpieczeństwo transportu zależy od wielu czynników. Nawet najlepszy kierowca prowadzący najlepszy pojazd nie będzie w stanie dowieźć towarów w całości do miejsca przeznaczenia, jeśli ładunek nie zostanie odpowiednio przygotowany do transportu. Żeby uniknąć uszkodzeń powstających m.in. w wyniku niekontrolowanego przesuwania się ładunku podczas jazdy, stosowane są liczne zabezpieczenia.

Dlaczego ładunek musi być zabezpieczony przed transportem?

Gwałtowne hamowanie, zmiana kierunku jazdy czy przyspieszenie powodują, że na ładunek znajdujący się na pace samochody dostawczego działają ogromne siły – tym większe, im większa masa danego ładunku i im większa zmiana parametrów jazdy. Jeśli taki ładunek nie zostanie odpowiednio zabezpieczony przez niekontrolowanym przesuwaniem się, może on być przyczyną utraty sterowności i w konsekwencji prowadzić do poważnych wypadków z udziałem innych uczestników ruchu drogowego.

Środki do zabezpieczania ładunku

Do unieruchamiania obiektów znajdujących się w przestrzeni ładunkowej wykorzystuje się różnego rodzaju środki. Jednym z nich są siatki wykonywane z włókien syntetycznych. Przy ich pomocy możliwe jest nie tylko ograniczenie przesuwania się ładunku w czasie jazdy, ale również podzielenie przestrzeni ładunkowej na oddzielne sekcje, każda o innym przeznaczeniu. Siatki sprawdzają się między innymi do zabezpieczenia ładunku, które nie mogą zostać unieruchomione przy pomocy pasów, gdyż przy większych przeciążeniach mogłyby zostać uszkodzone. Szeroki wybór siatek znajdziemy w ofercie firmy Dr Thiel. Wspomniane pasy to drugi z powszechnie stosowanych środków – dzięki nim można „na sztywno” umocować ładunek wewnątrz pojazdu, skutecznie ograniczając jego przesuwanie się. Rozwiązanie to stosowane jest szczególnie często podczas transportu towarów o dużej masie, np. palet z materiałami budowlanymi. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być maty antypoślizgowe, którymi wykłada się podłogę przestrzeni ładunkowej – znacząco zwiększają one tarcie i powstrzymują ładunek od przesuwania się.

Metody zabezpieczania ładunku

Ładunek może zostać zabezpieczone w pojeździe na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest metoda kształtowa polegająca na dopasowaniu ładunku do kształtu przestrzeni ładunkowej w takie sposób, żeby ograniczenia przestrzeni uniemożliwiały przesuwanie się produktów. Jeśli nie jest to możliwe, stosuje się pasy mocujące i inne środki pomocnicze. Metoda siła polega z kolei na dociśnięcie ładunku przy pomocy środków pomocniczych do podłoża, dzięki czemu znacząco zwiększa się potencjalną siłę tarcia i w ten sposób uniemożliwia przesuwania ładunku. Metoda łączona polega na równoczesnym stosowaniu rozwiązań metody kształtowej i siłowej.