10 października 2021

Kategoria:
Inne

Jak wykonuje się poziomowanie płytek i dlaczego jest ono konieczne?

Przed przystąpieniem do układania płytek na podłodze lub na ścianie warto pomyśleć o tym, jak je odpowiednio wypoziomować. W tym celu najlepiej sięgnąć po odpowiednio dobrane systemy poziomowania płytek, dzięki którym krawędzie sąsiednich kafelków będą leżeć dokładnie na tej samej wysokości, bez nieestetycznego wystawania z okładziny. Warto poznać skuteczne sposoby wyrównywania poziomu układanych na danym podłożu płytek.

Charakterystyka systemów poziomowania płytek

W systemach poziomowania płytek ogromną rolę odgrywają dwa elementy, czyli specjalistyczne kliny oraz klipsy do glazury. Oba działają w podobny sposób, jakkolwiek różni je metoda uzyskiwania efektu idealnej płaszczyzny. Klipsy umieszcza się pod ułożonymi w rzędy płytkami w równej odległości od siebie, natomiast pokryte funkcjonalną ząbkowaną powierzchnią kliny zostają na wierzchu. Po odpowiednim dokręceniu lub dociśnięciu górnego elementu wszystkie znajdujące się w pobliżu danego kafelka płytki zyskują dokładnie ten sam poziom.

Warto pamiętać o tym, że czasem jednorazowe wbicie bądź wciśnięcie klina nie przynosi pożądanych rezultatów. W takiej sytuacji należy tak długo wykonywać poziomowanie płytek, aż powierzchnia kafli zostanie ostatecznie odpowiednio wyrównana.

Najważniejsze cechy klinów i klipsów

Za pomocą właściwie dobranych klinów i klipsów można z powodzeniem poziomować rozmaite modele płytek, niezależnie od ich wielkości, rodzaju czy grubości. To idealne rozwiązanie nie tylko dla doświadczonych glazurników, ale również dla amatorów.

Warto mieć na uwadze, że kliny nadają się do wielokrotnego użytku, natomiast klipsy można wykorzystać jedynie raz. Dlatego przed przystąpieniem do działania warto zaopatrzyć się w zestawy klipsów do glazury dostępne w takich sklepach jak Glazurnik Narzędzia. Komplety te liczą sobie od kilkuset do nawet 1,5 tysiąca sztuk. Zniweluje to konieczność ciągłego dokupywania nowych elementów dolnych wykorzystywanych w systemach poziomowania kafli.

Dlaczego poziomowanie płytek jest tak ważne?

Wyrównany poziom ułożonych na okładzinie płytek w zasadniczy sposób wpływa na wizualny odbiór całości glazury. Wystające krawędzie wyglądają nieestetycznie, zaburzając harmonię wystroju wnętrza. Właściwe poziomowanie jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku płytek układanych na posadzkach. Regularne chodzenie po nieprawidłowo wyrównanych kafelkach powoduje bowiem ich szybkie ścieranie. To oznacza konieczność wymiany płytek w relatywnie niedługim czasie.