17 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak wykonać wylewkę cementową?

Większości osób podłoga kojarzy się z panelami, parkietem, mozaiką, wykładziną… a to właśnie dobra wylewka jest podstawą każdej nawierzchni. Bez niej nie moglibyśmy się cieszyć estetycznym podłożem ani w domu, ani w żadnym innym budynku. Bardzo popularna jest wylewka cementowa, która jest nadzwyczaj solidna i uniwersalna – sprawdzi się nawet w bardzo wilgotnych pomieszczeniach. Jak ją wykonać?

Wylewka cementowa – jak ją zrobić krok po kroku? 

Gruntowny remont, budowa obiektu, odnawianie posadzki? Niezależnie od celu, wylewka cementowa jest niezastąpiona. Świetnie sprawdzi się w przypadku każdego materiału, jaki chcemy położyć na podłogach, w tym paneli czy płytek. Do wyboru jest wiele rodzajów wylewek cementowych, które mają odmienne proporcje i różnią się sposobem nakładania. Najskuteczniejsze są jednak te wykonane z plastycznej masy, która składa się z cementu, piasku, wody, plastyfikatorów i włókien zbrojeniowych.

Wylewka cementowa musi być solidna, gdyż pod nią często rozprowadza się przewody instalacji wodnej, grzewczej i kanalizacyjnej. Można ją układać ręcznie lub mechanicznie. Najpierw trzeba przygotować odpowiednio podłoże, by nie zawierało żadnych zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest, by styropian ułożony pod ogrzewaniem podłogowym był stabilny, nie przemieszczał się, nie klawiszował i znajdował się na stabilnym podłożu. Istotną sprawą jest dylatacja obwodowa w miejscach pionowych elementów na przykład przy ścianie oraz dylatacja cięta w progach drzwiowych.

Podczas transportu wylewki cementowej trzeba uważać, masa posyłana jest pod bardzo dużym ciśnieniem i należy zachować szczególną ostrożność. Pożądany poziom wylewki ustala się niwelatorem i nanosi na budynku w celu zapobieżenia krzywiznom i uzyskania idealnego poziomu. Wylewkę transportuje się gumowymi wężami i rozprowadza się za pomocą narzędzi ręcznych typu grabie lub łopata, później pacą posadzkarską doprowadza się ją do jednolitej grubości, a poziomicą wyprowadza prawidłowy i pożądany poziom finalnej wylewki. Następnie wylewkę należy zacierać mechanicznie za pomocą specjalnej zacieraczki talerzowej.

Pielęgnacja wylewki cementowej jest uwarunkowana wieloma czynnikami tj. temperaturą powietrza w budynku, warunkami atmosferycznymi na zewnątrz budynku, porą roku wykonania wylewki, wilgotnością powietrza, typem posadzki. W większości przypadków jest też konieczne ścisłe stosowanie się do zaleceń pielęgnacyjnych przekazanych przez wylewkarzy. Polewanie wylewki wodą przez kilka dni jest stosowane w określonych warunkach, by ochronić ją przed zbyt szybkim wyschnięciem i pękaniem. Jednakże nieprawidłowe nawilżanie wylewki może spowodować jej uszkodzenie, dlatego bardzo ważną sprawą jest ścisła współpraca z wykonawcą i przestrzeganie przekazanych przez niego zaleceń pielęgnacyjnych.

Wykonywanie wylewki cementowej – czy warto postawić na profesjonalistów?

Z uwagi na to, że samodzielne wykonanie wylewki nie należy do prostych zadań, a od jej jakości zależy idealne ułożenie podłogi i prawidłowe zabezpieczenie instalacji podpodłogowych, większość osób stawia na pomoc profesjonalnych firm, zajmujących się wylewką cementową. Firmy takie dysponują odpowiednim sprzętem. Firma ROB-BUD działająca na terenie Śląska, oferuje wykonanie wylewki cementowo-piaskowej przy pomocy wysokowydajnej pompy najnowszej generacji, zwanej Mixokretem:

Przy wylewce wykonujemy zbrojenie rozproszone z włókien polipropylenowych, co pozwala wyeliminować siatkę stalową. Stosujemy także specjalne środki chemiczne, które uplastyczniają masę wylewki, dzięki czemu jest ona doskonałym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego.

Warto stawiać na profesjonalne usługi, gdyż dzięki temu mamy pewność, że wszystkie prace przebiegają sprawnie, bezpiecznie i solidnie. Profesjonaliści oferują także doradztwo, dzięki czemu jeszcze przed podjęciem prac możemy otrzymać informacje na temat tego, jakie ewentualne problemy możemy napotkać i jak je wyeliminować, aby wylewki powstały szybko i służyły przez lata.