25 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak wykonać więźbę dachową?

Prawidłowo wykonana więźba dachowa jest podstawą konstrukcji każdego domu. Najlepiej zlecić montaż wykwalifikowanym cieślom, którzy będą wiedzieli, jak należy prawidłowo połączyć krokwie oraz belki. Oni także przygotują jej poszczególne elementy: dotną, naszykują połączenia, zaimpregnują deski oraz zamontują całość. Jak wygląda budowa więźbi krok po kroku?

Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, przenoszący obciążenia z pokrycia dachowego. Ta konstrukcja ciesielska jest bardzo ważna w konstrukcji każdego domu, ponieważ odpowiada min. za utrzymanie pokrycia dachowego wraz z zalegającym na nim śniegiem w okresie zimowym. Musi także być na tyle solidna, by wytrzymać silne wiatry. Podstawowym jej elementem są wiązary dachowe, oparte na belkach stropu poddasza lub na murze za pośrednictwem murały. Jak zatem wykonać prawidłową więźbę dachową?

Konstrukcja

Pierwszym etapem konstrukcji więźbi jest zamocowanie murałów, czyli drewnianych belek. Są one układane równolegle na murze budynku. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążenia z przyszłej więźbi dachowej na ściany  – tłumaczy pracownik tartaku Trans-Tak, zajmującego się między innymi montowaniem więźbi dachowych.

Kolejny etap, to wykonanie konstrukcji z belek podwalinowych, słupów oraz płatwi, na których oprą się krokwie. Wyróżniamy kilka rodzajów krokwi. Przy budowie więźbi ważnym jest, aby pamiętać, w jakiej kolejności powinny zostać ułożone. I tak najpierw zainstalowane zostać powinny krokwie skrajne, następnie narożne, na końcu koszowe. Dopiero po ich zamontowaniu możemy instalować resztę. W trakcie budowy więźby dachowej, trzeba pamiętać o pozostawieniu otworów na okna dachowe, nad którymi powinny zostać zainstalowane wymiany. Ostatnim etapem montażu więźby jest budowa konstrukcji ścian i dachu lukarn, czyli inaczej mówiąc nadbudówek. Zwiększają one funkcjonalność poddasza, znacznie je doświetlając poprzez swoją konstrukcję. Składają się bowiem z obmurowanego ściankami okna i dodatkowego zadaszenia.

Podstawowe zasady

Istnieje kilka zasad, związanych z wykonaniem więźby dachowej. Drewniane elementy musi oddzielać od murów i betonu warstwa papy. Krokwie powinny być odsunięte od ścian działowych poddasza wełną mineralną, a także odpowiednio wypoziomowane. Trzeba też pamiętać, że złącza ciesielskie są kluczowym elementem więźby, a jej trwałość zależy od solidności oraz staranności ich wykonania. Obecnie stosowane stalowe łączniki i płytki znacznie przyśpieszają budowę i czynią połączenia bardziej solidnymi. Aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą ściśle do siebie przylegać, a grubość łączonych desek i belek nie może być mniejsza niż 5 cm.

Prawidłowo wykonana więźba dachowa jest gwarancją solidnej konstrukcji domu. Warto zatem zlecić jej budowę specjalistom w dziedzinie ciesielstwa.