12 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Jak wygląda zbilansowana psia dieta?

Kiedyś ludzie z reguły mniej przywiązywali wagę do tego, co je ich pies. Dzisiaj świadomość na ten temat jest o wiele większa. Mamy dostęp do materiałów omawiających temat psiej diety, a także do produktów, które warto podawać zwierzętom. Należą do nich również różnego rodzaju witaminy i suplementy. Jak zatem powinna wyglądać zbilansowana psia dieta?

Zbilansowana – czyli jaka?

Psia dieta powinna przede wszystkim dostarczać zwierzęciu wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Kluczowa jest wysoka strawność produktów. To między innymi ona wpływa na dobrą kondycję fizyczną psa. Najważniejszymi składnikami odżywczymi dla tych zwierząt są białka, tłuszcze i kwasy tłuszczowe. Istotne są również witaminy, minerały i węglowodany. Oczywiście dieta będzie różniła się w zależności od wieku psa, a także od jego wielkości, masy i stanu zdrowia.

Co powinien jeść pies?

Głównym składnikiem psiej diety jest mięso. To właśnie ono stanowi źródło białka, które jest bardzo ważne dla organizmów tych zwierząt. Najlepszym wyborem będzie drób, ale psu można podawać również inne rodzaje mięsa. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby razem z mięsem nie gotować kości. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, bo przecież kość stała się niemal atrybutem psa, to właśnie z nią zwierzę jest często przedstawianie. Niestety, zwierzę nie będzie w stanie odpowiednio rozdrobnić kości, a jej ostre kawałki mogą uszkodzić jego przewód pokarmowy. Dlatego lepiej nie ryzykować i unikać podawania tego przysmaku.

Do mięsa warto dodać składniki, które zaopatrzą organizm psa w węglowodany. Są to np. ziemniaki, makaron i ryż. Istotne w psiej diecie są również warzywa. Jednak niektórych z nich, takich jak cebuli, czosnku oraz warzyw kapustnych i strączkowych, lepiej unikać. Mogą one źle wpłynąć na organizm psa. W zasadzie zawsze warto kontrolować, jak zwierzę czuje się po spożyciu konkretnych produktów, aby w razie potrzeby wyeliminować je z diety.

Suplementy dla psów?

Większość osób zdaje sobie zapewne sprawę z tego, jakie produkty podawać psu, aby zadbać o jego zdrową dietę. Ale niewielu może przyjść do głowy dodanie do niej suplementów oferowanych np. przez markę MyPupillo. Substancje tego typu powinno się podawać zwłaszcza wtedy, kiedy psy są karmione domowym jedzeniem zamiast specjalistycznymi karmami. To właśnie suplementy mogą przyczynić się do poprawy wyglądu sierści zwierzaków, a także ogólnego stanu ich zdrowia i samopoczucia. Suplementy dla psów są polecane zwłaszcza tym osobnikom, które dopiero się rozwijają albo są w trakcie powrotu do zdrowia, a także karmiącym sukom. Na pewno warto jeszcze lepiej zadbać o swojego pupila i wzbogacić jego dietę dodatkowymi substancjami.