12 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Jak wygląda frezowanie metali w technologii CNC?

CNC zdominowało obróbkę różnego rodzaju tworzyw. Ta nowoczesna technologia została doceniona za swoją wszechstronność, szybkość oraz precyzję. Świetnie nadaje się także do kształtowania metali – na przykład przez frezowanie. Jak przebiega obróbka tego surowca z wykorzystaniem technologii CNC? Dlaczego frezowanie tą metodą zdobyło tak dużą popularność?

Frezowanie – co takiego?

Frezowanie to często stosowana technika zgrubnej obróbki tworzyw. W ten sposób można kształtować także metale.

Do tego rodzaju obróbki potrzebne jest urządzenie zwane frezarką. Dzięki niemu można formować zarówno powierzchnie płaskie, jak i na przykład koła zębate. Bezpośredni kontakt z obrabianym materiałem ma wieloostrzowy element roboczy, czyli frez. Może być on trzpieniowy, walcowy, czołowy, palcowy, tarczowy.

Podczas tego procesu obróbki skrawaniem frez zawsze wykonuje ruch obrotowy. Natomiast metalowy przedmiot, który jest poddawany kształtowaniu, wykonuje ruch posuwisty. Technika ta była stosowana podczas obróbki tworzyw od wielu dekad. Jednak jej wydajność i precyzja zostały znacznie zwiększone dzięki zastosowaniu innowacji, jaką jest technologia CNC.

Stosowanie obróbki CNC, między innymi podczas frezowania, pozwoliło uzyskać znacznie lepsze parametry kształtowanych metali. Dzięki tej metodzie za opracowywanie ich kształtu odpowiada nie tylko człowiek, ale przede wszystkim oprogramowanie komputerowe. Pozwoliło to wyeliminować ryzyko błędu oraz zwiększyć wydajność tego procesu – tłumaczy ekspert z firmy WIT PPHU.

Jak przebiega proces frezowania CNC?

Frezowanie CNC zaczyna się od stworzenia projektu technicznego elementu. Na jego podstawie maszyny zostają odpowiednio zaprogramowane. Pracą urządzeń służących do obrabiania steruje komputer. Dzięki temu powstające kształty oraz elementy mają parametry całkowicie zgodne z projektem dostarczonym przez zleceniodawcę.

Frezowanie CNC ma wiele zalet. Większość z nich wynika z tego, że frezarki są sterowane komputerowo. Obróbka ta oznacza przede wszystkim:

  • wysoką precyzję – pozwala na dokładne odwzorowanie kształtów z projektu;
  • powtarzalność form – zaprogramowana frezarka pozwala na zachowanie identycznych parametrów wszystkich produkowanych elementów;
  • wydajność i szybkość – obróbka CNC to zdecydowanie najszybsza technika pozwalająca na kształtowanie metali z zachowaniem doskonałych parametrów, jeżeli chodzi o precyzję.

Ręczna obróbka metali odchodzi już do lamusa. Dzieje się tak, gdyż nawet najlepsi operatorzy frezarek nie są w stanie zapewnić tak wyśrubowanej jakości opracowywania metali.