drukowanie-ksiazki
6 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Jak wydrukować własną książkę?

Początkującym autorom i niezależnym pisarzom nie jest łatwo znaleźć wydawcę. Rynek ten tworzy mocno zamknięte środowisko, a żeby uzyskać patronat wydawnictwa, zwykle dobra książka nie wystarczy – przydałyby się również znajomości. Jeżeli jednak nie chcesz dłużej pisać do szuflady i jesteś zdeterminowany, by wydać własną książkę samodzielnie, nie jest to zadanie niemożliwe.

Wydanie książki własnym nakładem jest znacznie łatwiejsze, niż mogłoby to się zdawać. Przekonało się o tym wielu autorów z okolic Katowic, którzy swoje debiutanckie książki, często także kolejne dzieła, wydawali przy współpracy z drukarnią AA Print. Jest to jeden z ciekawszych propozycji zakładu poligraficznego na Śląsku, w którym początkujący autor zrealizuje swoje plany i marzenia dotyczące druku swojej książki.

Czy warto wydawać własną książkę?

Jeżeli pisanie jest twoją pasją i chcesz być kolejnym odkrytym talentem, odpowiedź jest jednoznaczna. W dzisiejszych czasach artysta musi być też przedsiębiorcą. Jeśli więc dotychczas nie udało ci się nawiązać współpracy z wydawnictwem, które wyraziłoby chęć sfinansowania twojego projektu, działaj sam.

Wbrew pozorom wydrukowanie książki w pierwszym, więc zapewne początkowo niewielkim nakładzie, nie stanowi wielkiego wydatku. Koszt tego przedsięwzięcia nie będzie przekraczał budżetu, jaki pochłonąłby dziesięciodniowy urlop. Jeśli więc od dawna marzysz o wydaniu swojej książki, zdecydowanie warto spróbować.

Samodzielne wydanie książki to zresztą propozycja nie tylko dla aspirujących pisarzy rozumianych w tradycyjny sposób. Aby wydać książkę, nie musisz napisać powieści albo tomu wierszy. Bardzo dobrym pomysłem biznesowym jest wydanie rozmaitych pomocy naukowych, np. zbioru ćwiczeń gramatycznych dla gimnazjalistów albo popularnych w ostatnim czasie fachowych poradników, książek kucharskich czy instrukcji DIY.

Dużą grupę niezależnych klientów drukarni stanowią młodzi graficy, twórcy komiksów i fotografowie. Najczęściej są to osoby, których twórczość spotkała się z pozytywnym odzewem publiki w mediach społecznościowych. Tacy artyści często rozszerzają swoją działalność on-line na rzeczywistość, sprzedając fanom kalendarze i albumy ze swoimi pracami.

Gdzie drukują twórcy z okolic Katowic?

Większość drukarni w Katowicach nastawiona jest przede wszystkim na obsługę klientów biznesowych, a ich oferty zorientowane są na druk materiałów reklamowych, takich jak ulotki, plakaty, ewentualnie katalogi czy broszury. Ponieważ druk książek w niewielkich nakładach nie leży w centrum ich zainteresowania, takie usługi oferują w mocno zawyżonych cenach.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie zakładów poligraficznych poza miastem. Młodzi twórcy ze Śląska, którzy szukają drukarni oferującej dobre ceny, często trafiają do drukarni AA Print w Mikołowie. Druk książek jest jednym z podstawowych usług tego zakładu, przy czym każda osoba, która szuka możliwości współpracy, może liczyć na profesjonalne doradztwo, zarówno w zakresie przygotowania do druku jak i usług introligatorskich.