14 maja 2019

Kategoria:
Inne

Jak wybrać zjeżdżalnię na plac zabaw?

Plac zabaw stanowi dla dzieci i rodziców najważniejsze miejsce w parku lub na podwórku. Dla większości osób, najbardziej charakterystycznym punktem placem zabaw jest zjeżdżalnia. Trudno wyobrazić sobie frajdę bez tego urządzenia. Odpowiadasz za wybór zjeżdżalni dla dzieci i chcesz zakupić jak najlepszy produkt? Sprawdź, na jakie parametry musisz zwracać szczególną uwagę.

Odpowiedni materiał

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest materiał, z jakiego wykonano zjeżdżalnię.
W przeciwnym razie zjeżdżanie będzie mało komfortowe, a nawet bolesne. Tzw. błyszczący plastik może powodować odparzenia skóry, ponieważ potęguje tarcie.

Producenci zalecają wybór ślizgawki wykonanej z bezpiecznego materiału HDPE. Takie zjeżdżalnie odznaczają się lekko matowym wykończeniem i mają wtopione w plastik włókna, które zabezpieczają przed tworzeniem się otarć.  Dzięki temu zjeżdżanie „na sucho” staje się prawdziwą przygodą, bez niepotrzebnych nieprzyjemności.

Odpowiednie certyfikaty i normy bezpieczeństwa

Kolejnym parametrem jest bezpieczeństwo. Na tym nigdy nie warto oszczędzać. Wyłącznie certyfikowane akcesoria przeszły pomyślnie wymagające testy i są odpowiednie dla najmłodszych użytkowników. W opisie poszczególnych produktów powinna też znaleźć się informacja o przestrzeganiu określonych norm.

Przykładowo, producent Freekids zadbał o to, by oferowane produkty spełniały normy bezpieczeństwa PN‐EN 1176:2009 oraz 1176‐1:2009. Druga z nich definiuje zakres materiałów amortyzujących, wykorzystywanych jako nawierzchnie. To, jaką nawierzchnię wybierzesz, jest uzależnione od wysokości swobodnego upadku, na którą wpływa model zjeżdżalni.

Urządzenia zabawowe muszą także mieć wyznaczoną tzw. powierzchnię zderzenia. Jest to, innymi słowy, obszar przewidziany zarówno na samą konstrukcję, jak i na niezbędną przestrzeń wokół niej – odpowiednio dużą, aby bawiące się dziecko nie było narażone na zderzenie z innymi obiektami.

Musisz mieć świadomość, że zabawki podwórkowe, które nie mają certyfikatu i nie spełniają powyższych norm, mogą być wytworzone z niebezpiecznych substancji, a ponadto mogą być mało odporne na obciążenia i mniej trwałe. To z kolei negatywnie rzutuje na bezpieczeństwo i komfort zabawy.

Wysokość montażu zjeżdżalni

Zawsze stawiaj takie konstrukcje, które są adekwatne do wieku i umiejętności dziecka.

Od długości zjeżdżalni zależy wysokość jej montażu. Najpopularniejszą grupę zjeżdżalni stanowią te o standardowych długościach, czyli 3 metry oraz 2,5 metra. Orientacyjna długość powierzchni ślizgania wynosi więc około 2270 – 2950 mm. Zalecana wysokość montażu takiej ślizgawki to około 1200 – 1500 mm. Szczegółowe informacje na temat tych wartości liczbowych powinny być umieszczone na samym urządzeniu.

Dlaczego warto zadbać o właściwą wysokość konstrukcji? Ponieważ od tego zależy nie tylko bezpieczeństwo dzieci, ale również żywotność akcesoriów do zabaw. Zjeżdżalnia nachylona jest wówczas pod odpowiednim kątem. Dobrze dobrane parametry wysokościowe ograniczają w znacznym stopniu ryzyko uszkodzenia produktu.