Szkoła podstawowa
9 września 2019

Kategoria:
Inne

Jak wybrać podstawówkę dla dziecka?

Wybór szkoły podstawowej to jedna z decyzji, która ma wpływ na całe życie dziecka. Jednak aby kształcenie szło w parze z bezpieczeństwem oraz dobrym samopoczuciem Twojej pociechy, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Szkoła prywatna czy państwowa? Nowoczesne metody nauczania czy tradycyjne szkolnictwo? Pobliska lokalizacja czy dalej położona placówka? Obecnie możliwości jest mnóstwo. Jak więc dobrze wybrać podstawówkę?

Podstawówka dla dziecka – jak wybrać?

Gdy wybierasz podstawówkę, bardzo istotne jest wzięcie pod uwagę samopoczucia dziecka, jak i zapewnienie mu jak najlepszych warunków do rozwoju i zdobywania wiedzy. Dlatego w pierwszej kolejności warto poznać opinie o danej placówce. Możesz zapytać znajomych, którzy mieli styczność z danym miejscem lub zapoznać się z wiarygodnymi komentarzami
w sieci. Czym jeszcze kierować się przy wyborze podstawówki?

  1. Lokalizacja – najwygodniejszą opcją jest placówka edukacyjna, która położona jest blisko Twojego miejsca zamieszkania. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych na dojazdy autobusem lub paliwo. Jest to również oszczędność czasu – zarówno Twojego, jak i Twojej pociechy. 
  2. Zróżnicowane programy – znany Ci dobrze z dzieciństwa system nauczania powoli odchodzi w zapomnienie. 45 minut siedzenia w ławce i 10 minut przerwy, brak lekcji w terenie i nowoczesnej technologii… na szczęście obecnie możesz wybrać szkołę, która prowadzi urozmaicone zajęcia, sprawiające, że edukacja staje się przyjemnością. Nauczyciele z pasją, wykorzystywanie multimediów i zajęcia na świeżym powietrzu, to tylko niektóre z nowoczesnych alternatyw.
  3. Wyżywienie – smaczny i ciepły posiłek jest sporym udogodnieniem, ponieważ dziecko nierzadko spędza w szkole większą część dnia. W dodatku, jeśli szkoła ma własnego kucharza, masz pewność, że posiłki są świeże i prawdopodobnie przygotowywane
    z lokalnych produktów. Jeśli placówka korzysta z usług cateringu, poznaj jadłospis i sprawdź dostawcę jedzenia.

Inne aspekty wpływające na wybór szkoły podstawowej

Jak mówi specjalista z COSiK, przy wyborze podstawówki dla dziecka istotne są wartości, jakie ma zapewnić szkoła. Mowa tutaj o przygotowaniu do prawidłowego funkcjonowania w świecie, społeczeństwie, przekazywaniu nauki na temat dobrych manier oraz
o budowaniu otwartości i wrażliwości młodego człowieka.

Szkoła podstawowa powinna być miejscem, w którym Twoje dziecko znajdzie optymalne warunki do prawidłowego rozwoju na wielu różnych płaszczyznach. Przy jej wyborze kieruj się także zainteresowaniami i upodobaniami, jakie Twój potomek zdążył nabyć podczas wcześniejszej edukacji. Dzięki temu podejmiesz odpowiednią decyzję, która zapewni najlepsze kształcenie wczesnoszkolne dla Twojego dziecka.

Oferta podstawówki – na czym jeszcze się skupić?

To nie czasy, w których wybór placówki uzależniony był tylko od odległości domu do szkoły. Wykwalifikowana kadra nauczycielska to z pewnością priorytet, który ułatwi Ci podjęcie decyzji o wyborze podstawówki dla dziecka. Oprócz tego warto zwrócić uwagę zajęcia dodatkowe, na które mógłby uczęszczać Twój potomek, a także wielkość klas, w których będą odbywały się nauki oraz zajęcia pozalekcyjne. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rodziców pracujących po godzinach. Kierując się tymi wskazówkami, szybko znajdziesz idealne miejsce do edukacji dla swojej pociechy.