ploter frezujący do drewna
19 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Jak wybrać ploter frezujący do drewna?

W nowoczesnej stolarni nie może zabraknąć solidnej maszyny do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych i innych materiałów stosowanych powszechnie do produkcji mebli. Obecnie zakłady meblarskie najchętniej wybierają zautomatyzowane maszyny sterowane komputerowo, czyli obrabiarki CNC, które zapewniają najwyższą wydajność i 100% dokładność. Co trzeba brać pod uwagę, szukając plotera frezującego CNC?

Najważniejsze parametry plotera frezującego

Ploter frezujący do drewna musi być funkcjonalny, czyli odpowiadać na potrzeby danego zakładu pracy. Zanim zaczniesz poszukiwania, zastanów się nad swoimi wymaganiami. Czy zamierzasz pracować wyłącznie w drewnie, a jeśli tak, to w jakim (twarde, lite drewno czy może łatwiejsze w obróbce, miękkie gatunki)? Od tego zależy wybór typu i mocy wrzeciona. Na jak dużych elementach ma pracować obrabiarka? Od tego zależy wielkość pola roboczego, konstrukcja stołu oraz prześwit bramy. Jak skomplikowane projekty zamierzasz realizować i czy jesteś otwarty na coraz większe możliwości sterowania komputerowego? Od tego zależy rodzaj oprogramowania, który sprawdzi się w twojej stolarni.

Podczas wyboru plotera nie możesz pominąć kwestii jakości, wydajności i poboru mocy. Zwróć uwagę na model silnika maszyny i sprawdź jego parametry pracy. Zapoznaj się z opcjami dodatkowymi obrabiarki i zastanów się, które z nich mogą okazać się przydatne w twojej stolarni. Inwestycja w bardziej rozbudowany sprzęt będzie bardziej opłacalna niż późniejsza modernizacja linii produkcyjnej.

Szkolenie z obsługi plotera frezującego i dostępność części

Dlaczego lepiej nie sprowadzać najtańszej maszyny z Chin? Żeby uniknąć kłopotów. Obsługa plotera nie jest oczywista, a instrukcje tłumaczone z chińskiego na polski rzadko są zrozumiałe. Jeśli planujesz włączenie nowego urządzenia do linii produkcyjnej, na pewno skorzystasz na szkoleniu z jego obsługi. Polski producent ploterów i obrabiarek Sarnox zapewnia swoim klientom szkolenia z obsługi maszyn, w tym oprogramowania CAD/CAM, w cenie zakupu urządzenia. Szkolenia oczywiście odbywają się w siedzibie klienta, dzięki czemu nowy właściciel i operatorzy mogą uczestniczyć w nim bez dodatkowych kosztów związanych z dojazdem.

Zakup polskich maszyn do stolarni pozwala też ustrzec się przykrej sytuacji, w której materiały eksploatacyjne i części wymienne trzeba sprowadzać z zagranicy. Dostępność części i serwisu zapobiega nieplanowanym przestojom w pracy i dodatkowym, zbędnym wydatkom na zagraniczne przesyłki.