worki na gruz
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobry worek na gruz?

Remont wiąże się z dużą ilością śmieci, których nie można umieścić w pojemnikach na odpady komunalne. W przypadku gruzu i innych pozostałości budowlanych konieczne jest ich odpowiednie składowanie oraz utylizacja. Można zrobić to na dwa sposoby: samodzielnie lub za pośrednictwem firmy zajmującej się wywozem. W obydwu przypadkach stajemy również przed wyborem worka na gruz. W jaki sposób wybrać wystarczająco dobry i wytrzymały?

Worki na gruz różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane oraz pojemnością. Mogą mieć również inną liczbę uchwytów służących do ich przenoszenia. Jakiego rodzaju worek będzie więc najlepszy? Przedstawiamy rodzaje worków na gruz.

Rodzaje materiałów, z których wykonane są worki

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru worka na gruz? Przede wszystkim na materiał, z którego jest wykonany. Mniej wytrzymały worek może się rozerwać podczas przenoszenia, przez co będziemy musieli po raz drugi pakować te same odpady.

Ze względu na materiał, z którego są wykonane worki na gruz możemy podzielić na dwa główne rodzaje: polipropylenowe oraz foliowe. Worki wykonane z polipropylenu to tak zwane worki brezentowe, o wysokim stopniu wytrzymałości. W ich obrębie można wyróżnić worki polipropylenowe powlekane oraz niepowlekane. Worki powlekane posiadają dodatkową warstwę ochronną i uniemożliwiają przenikanie wilgoci. Nadają się na przykład do odpadów pylących. Drugim materiałem, z którego wykonuje się worki na odpady budowlane jest grubsza folia. Jest odporna na rozrywanie, jednak mniej wytrzymała niż brezent. Z tego względu należy uważać, by worka nie przeładować, może to bowiem skutkować wysypaniem się dopiero co zapakowanego gruzu.

Pojemność i rodzaj uchwytu

Jeśli musimy samodzielnie wynosić odpady budowlane lepiej, jeśli worki będą mniejsze – w przypadku dużych worków może okazać się, że nie będziemy w stanie ich podnieść. W sklepach znajdziemy zazwyczaj worki o pojemności od 50 do 250 litrów. Dobrze kupić kilka mniejszych niż jeden większy – dzięki temu nie powinno być później problemów z podniesieniem i wyniesieniem worka. Należy również pamiętać, że im mniejszy gruz tym więcej waży – drobne odpady budowlane będą cięższe od dużego gruzu.

Wpływ na wygodę ma również liczba uchwytów – mówi specjalista z firmy SAWO Recykling zajmującej się kontenerowym wywozem odpadów – Worek na gruz z jednym uchwytem znajduje zastosowanie w składowaniu odpadów sypkich i pylących. Uchwyt można bowiem zawiązać dookoła worka, aby znajdujące się wewnątrz odpady się nie wysypały. Takiego worka nie można zapakować po samą górę, ponieważ nie będzie spełniał dobrze swojego zadania. Worki z dwoma uchwytami są wygodne do przenoszenia w dwie osoby. Dzięki temu nie męczymy się tak szybko i możemy podnieść większy ciężar – rozkłada się bowiem równomiernie. Worki z czterema uchwytami są zazwyczaj workami wielokrotnego użytku. Cztery uchwyty ułatwiają przenoszenie oraz wysypywanie gruzu. Tego typu rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w workach typu big bag.

Worki jednorazowe czy wynajem big baga?

Gruz i odpady budowlane możemy składować i wywozić we własnym zakresie, w workach jednorazowych. Możemy również skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wynajmem worków na gruz oraz ich wywozem. Co prawda zazwyczaj konieczne jest przeniesienie gruzu z domu lub mieszkania do worka znajdującego się na zewnątrz, jednak jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie musimy martwić się o późniejszy wywóz gruzu. Worki typu big bag mają również bardzo dużą pojemność – zazwyczaj około 1 metra sześciennego. Dzięki temu nawet duży remont przebiegnie sprawniej.