kurs-angielskiego
6 września 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobry kurs językowy dla początkujących?
5 (100%) / 1 głosów

Jak wybrać dobry kurs językowy dla początkujących?

Nauka języków obcych to obecnie jeden z filarów edukacji. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że języków warto się uczyć zawsze, niezależnie od wieku, zainteresowań czy wykonywanego zawodu. Obecnie poza podstawowymi językami obcymi, takimi jak angielski czy niemiecki, chętnie uczymy się także hiszpańskiego czy francuskiego. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego szkolenia. Na co zwracać uwagę, gdy jest się początkującym kursantem?

Wykwalifikowana kadra

Kwalifikacje prowadzącego to zawsze najważniejsze kryterium wyboru kursu językowego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Taka osoba powinna posiadać zarówno doświadczenie pedagogiczne, a więc zajmować się wcześniej nauczaniem, ale przede wszystkim istotna jest jej znajomość języka obcego. Takim nauczycielem może być np. tzw. native speaker, czyli osoba wywodząca się z kraju, gdzie posługuje się danym językiem. Warto również szukać kursów, gdzie lektorami są nauczyciele akademiccy posiadający odpowiednie wykształcenie. Przykładem takiej jednostki, gdzie kadrę lektorską tworzą absolwenci uniwersytetu, jest Jagiellońskie Centrum Językowe. Kursy organizowane przez tego typu instytucje gwarantują wysoki poziom kształcenia.

Ciekawe zajęcia

Nauka języka przez osoby początkujące wymaga odpowiednio prowadzonych zajęć. Na tego typu szkolenia uczęszczają osoby mające do tej pory niewielką styczność z danym językiem, dlatego ważne jest stopniowe oswajanie uczniów ze słownictwem i wymową. Ważne jest, aby osoba prowadząca zajęcia dostosowywała program i tempo nauczania do potrzeb kursantów. Specyfika kursów dla początkujących opiera się na stopniowym rozwoju wszystkich umiejętności językowych, ze szczególnym uwzględnieniem działań komunikacyjnych. Tu idealnie sprawdzają się zadania praktyczne. Okazuje się bowiem, że najlepsze rezultaty w nauce języka obcego daje aktywność i zaangażowanie, a więc nie tyle poznawanie języka, np. poprzez słuchanie, co po prostu posługiwanie się nim. Z tego powodu zajęcia dla początkujących powinny obejmować proste dialogi, dotyczące np. zwyczajnych, codziennych sytuacji, umożliwiające doskonalenie umiejętności prowadzenia konwersacji w obcym języku.

Co jeszcze?

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kursu językowego dla początkujących? Nauka powinna zostać poprzedzona specjalnym testem kwalifikacyjnym, który pomoże w wyborze odpowiedniej grupy. Ważne jest budowanie relacji pomiędzy lektorem a grupą, stałe monitorowanie postępów kursantów i dostosowywanie do nich programu nauczania. Warto również zawczasu upewnić się, czy po ukończeniu kursu otrzymamy stosowane poświadczenie znajomości języka na danym poziomie, a także certyfikat językowy, który może przydać się np. podczas rekrutacji do pracy.