8 maja 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobry kurs językowy dla dziecka?

Znajomość języków obcych to jedna z najbardziej przydatnych kompetencji w dzisiejszym świecie. Zwiększa szanse na dobrą pracę, poszerza horyzonty i znosi ograniczenia, jakie są związane z posługiwaniem się wyłącznie językiem ojczystym. Dlatego warto zainwestować w naukę języków obcych już od najmłodszych lat. Jak wybrać dobry kurs językowy dla dziecka?

Dlaczego warto zapisać dziecko na kurs językowy?

Badania dowodzą, że nawet małe dzieci z łatwością przyswajają języki obce. Młody umysł jest chłonny, dlatego im wcześniej maluch rozpocznie naukę, tym lepsze będą efekty. Na kurs językowy można posyłać już trzylatki. W ten sposób dziecko uczy się równolegle języka ojczystego i obcego, więc w przyszłości oba będą dla niego równie naturalne. Im starsze dziecko, tym mocniejsze zakorzenienie w języku rodzimym i bariera w nauce drugiego języka.

Korzyści z wczesnej nauki języków obcych są niezaprzeczalne – mówi specjalista z Instytutu Języków Obcych Enter. – Kurs językowy od najmłodszych lat to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość dziecka i łatwiejszy start w dorosłość. Obecnie znajomość języka obcego to umiejętność, której wymaga się praktycznie wszędzie. Języki są ważne nie tylko na polu zawodowym. Porozumiewanie się bez barier otwiera przed dzieckiem cały świat, daje dostęp do większych zasobów wiedzy, umożliwia bezproblemowe podróżowanie i odnalezienie się w każdej sytuacji niezależnie od szerokości geograficznej. Ponadto nauka języków obcych pośrednio uczy tolerancji wobec odmiennych kultur i pogłębionego spojrzenia na świat. Oprócz tego ćwiczy pamięć i techniki uczenia się, co zaowocuje na kolejnych etapach edukacji nie tylko językowej.

Jaki powinien być dobry kurs językowy dla dzieci?

Naturalnie, maluch wymaga specyficznego podejścia. Choć nie ma jeszcze pełnej zdolności czytania i pisania, nie wyklucza go to z nauki języka obcego. Metody pracy z małymi dziećmi opierają się na żywym języku mówionym, grach, piosenkach i poznawaniu słówek przez zabawę. Bardzo ważne jest też osłuchanie się z językiem, tak aby przestał on wydawać się obcy. Wrażenie, że język brzmi znajomo, sprawia, że bariera językowa znika, a przyswajanie wiedzy i umiejętności odbywa się niemal tak naturalnie, jak w przypadku języka ojczystego.

Dobry kurs językowy dla dzieci powinien opierać się więc przede wszystkim na zabawie. Dzięki temu maluchy nie będą postrzegały nauki jako przykrego obowiązku, lecz znajdą w nim przyjemność. Wpłynie to pozytywne na ich nastawienie do przedmiotów szkolnych.

Przykładem kursu, podczas którego pociechy uczą się z przyjemnością i mimochodem, jest roczny kurs języka angielskiego „I am a footballer!”. To propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, które szczególnie interesują się piłką nożną. Atrakcyjny dla nich temat przedstawiany po angielsku pozwala utrzymać zaangażowanie, rozwijać jednocześnie pasję i umiejętności językowe.