1 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobry ekogroszek?

Ekogroszek cieszy się obecnie coraz większą popularnością jako ekologiczne i ekonomiczne paliwo nadające się do stosowania w niskoemisyjnych kotłach CO klasy 5. Spalanie tego paliwa w nowoczesnych urządzeniach grzewczych pozwala zmniejszyć koszty wytworzenia ciepła i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu. Aby jednak było to możliwe, potrzeba nie tylko wydajnego kotła, ale też dobrej jakości ekogroszku.

Dobry ekogroszek, czyli jaki?

Ekogroszek to materiał opałowy wytwarzany z węgla o wysokiej kaloryczności i niskiej spiekalności, w związku z czym paliwo to charakteryzuje się dobrymi parametrami. Na jakość opału wpływa jednak nie tylko sposób produkcji i pochodzenie danego materiału, ale też warunki jego transportu i przechowywania. Wszystko to decyduje o tym, czy zakupiony ekogroszek faktycznie pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania i uzyskać potrzebną ilość energii cieplnej przy mniejszym zużyciu opału oraz ograniczonej ingerencji w środowisko. Aby tak się stało, ekogroszek powinien przede wszystkim charakteryzować się wysoką wartością opałową, najlepiej na poziomie powyżej 20 MJ/kg. Parametr ten oznacza ilość energii produkowanej z określonej porcji opału i jest kluczowy dla ekonomicznego przebiegu procesu spalania. Niski natomiast powinien być współczynnik RI określający zdolność spiekania, a także poziom wilgotności oraz zawartości siarki (najlepiej mniej niż 1%) i popiołu (nie więcej niż 10%). Dzięki temu proces spalania będzie przebiegał sprawnie i bez powstawania spieków, co ułatwi obsługę kotła i ochroni go przed uszkodzeniem. Niska zawartość popiołu i siarki, a co za tym idzie ograniczona emisja zanieczyszczeń jest również istotna z uwagi na kwestię ochrony środowiska. Stosując do tego niskoemysjne kotły na ekogroszek 5. klasy możemy cieszyć się ekologicznym ogrzewaniem w domu.

Czy cena ma znaczenie?

Na rynku dostępny jest ekogroszek w szerokim wachlarzu cenowym. Często jednak niski koszt opału wiąże się ze słabszą jego jakością, w szczególności z niższą wartością opałową.

Taki zakup może się okazać nieopłacalny w dalszej perspektywie, ponieważ mniej kalorycznego ekogroszku trzeba będzie użyć więcej, by uzyskać potrzebną ilość energii cieplnej. – Zwraca uwagę specjalista reprezentujący firmę Budmet Nocoń, która zajmuje się produkcją kotłów CO klasy 5. na pellet i ekogroszek. – Można zatem powiedzieć, że jest to jedynie pozorna oszczędność.

Warto wobec tego wybierać nieco droższy, ale lepszy ekogroszek od sprawdzonych dystrybutorów, który będzie charakteryzował się wysoką kalorycznością, dzięki czemu praca kotła w sezonie grzewczym będzie po prostu bardziej opłacalna.