3 czerwca 2019

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobrą szkołę wyższą?

Wybór szkoły wyższej jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu. Zaraz po egzaminie dojrzałości decydujemy, gdzie będziemy uczyć się samodzielności. Wybieramy kierunek studiów, który określi naszą drogę zawodową. Podejmujemy decyzję, która zaważy na całym życiu. Dokonanie takiego wyboru jest trudne, zwłaszcza że doświadczenie po szkole średniej nie pozwala na należyte zorientowanie w swoich mocnych stronach i odnalezienie się na rynku pracy.

Po pierwsze wybierz kierunek studiów

Na etapie szkoły średniej możesz mieć już całkiem jasno wykształcone wyobrażenie o tym, co chcesz w życiu robić. Może to być zajęcie uprawiane przez rodziców albo kogoś z rodziny. Możesz wybierać pod wpływem inspiracji kogoś wpływowego. Pamiętaj jednak, żeby wybierać zgodnie ze swoimi uzdolnieniami, które na pewno zdążyłeś poznać w szkole –  innymi słowy – mierz siły na zamiary. Czasami to, co w pracy innych robi wrażenie, to efekt ciężkiej pracy, której nie dostrzegamy, a która może być rozczarowaniem. Dociekaj o specyfikę zawodu, który chcesz uprawiać, jakie masz szanse rozwoju. Ważne jest to, żebyś po ukończeniu szkoły wyższej mógł dalej rozwijać swoje kompetencje, a tym samym miał szanse na wyższe wynagrodzenie. Pamiętaj, żeby weryfikując uczelnię, sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie kierunek cieszy się równie dobrą oceną. Istotne jest, czy uczelnia współpracuje z pracodawcami, zapewniając Ci łatwy dostęp do praktyk zawodowych.

Wybór szkoły czy wybór miasta – co ważniejsze?

Dobra szkoła wyższa nie musi mieć wielowiekowej tradycji. To błędne przekonanie sprawia, że stare dostojne uniwersytety cieszą się popularnością bez względu na kierunek studiów. Owocuje to niejednokrotnie rozczarowaniem absolwentów. Młode szkoły wyższe często zatrudniają kadrę, która prowadzi innowacyjne badania, a tym samym lepiej wspomaga rozwój swoich studentów – informuje specjalista z Gdańskiej Wyższej Szkoły.

Kiedy wiesz już, jaki kierunek studiów chcesz podjąć, możesz łatwo sprawdzić w sieci ranking najlepszych uczelni w kraju. Tu się pojawia ważna kwestia. Prawdopodobnie masz wyrobione zdanie o poszczególnych miastach w Polsce. W jednych chętnie będziesz mieszkał, a z kolei innych wolałbyś nawet nie odwiedzać. Może wydawać się, że wybór uczelni pod względem miejsca jest nie do końca rozsądny, jednak dla wielu przyszłych studentów z całkiem racjonalnych powodów właśnie miejsce, a nie prestiż uczelni jest istotnym kryterium wyboru. W końcu spędzisz w tym miejscu co najmniej trzy lata. Pamiętaj, żeby nie popaść w skrajność. Dla przykładu popularność niektórych miast sprawia, że wiele osób godzi się studiować na podrzędnych uczelniach tylko ze względu na chęć mieszkania w konkretnym miejscu. Nie popełniaj tego błędu. Wbrew pozorom niektórzy pracodawcy zwracają uwagę na szkołę, którą ukończył kandydat na oferowane stanowisko.