2 października 2019

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobrą szafę na dokumenty?

W biurze wszystko powinno mieć swoje miejsce – zwłaszcza, że często przechowywane są tam ważne dokumenty, które wymagają ochrony. Nie można pozwolić sobie na sytuację, kiedy któryś z nich ginie lub trafia w niepowołane ręce. Na szczęście na rynku są dostępne specjalne szafy dedykowane do przechowywania w nich ważnych dokumentów. Jak zdecydować się na jedną z nich?

Czym różnią się od siebie szafy na dokumenty?

Przy wyborze szafy należy zastanowić się, jakiej wagi dokumenty mają być przechowywane w środku. Nie wszystkie z nich wymagają bowiem szczególnej ochrony. Do przechowywania papierów takich jak faktury czy oferty nada się szafa z prostym zamkiem. Jednak w przypadku ważnych dokumentów, trzeba zdecydować się na coś dużo bardziej solidnego. Dlatego właśnie metalowe szafy na dokumenty dzielą się na klasy. Meble należące do innych grup różnią się od siebie konstrukcją i rodzajem zamka. Jedne są mniej wytrzymałe na próbę włamania, inne bardziej. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chronione muszą być dokumenty znajdujące się w środku.

Podział szaf na klasy

Pierwszą grupą są szafy bezklasowe. Ich główną funkcją jest zapewnianie miejsca do przechowywania dokumentów – to po prostu bardzo pojemne meble, które są w stanie pomieścić sterty biurowych papierów. Mimo wszystko, posiadają też zamki bezpieczeństwa. Są trwałe ze względu na materiał, z którego je wykonano. Wytrzymują kilkudziesięciokilogramowe obciążenie. A zatem można w nich bezpiecznie przechowywać nawet duże ilości dokumentów.

Kolejną kategorią są szafy klas A, B i C. Służą do przechowywania znacznie ważniejszych, a nawet poufnych i tajnych dokumentów. Ich ściany są wykonane z grubszej warstwy metalu, w przypadku klasy C występują nawet dwie warstwy.

Jeszcze solidniejsze są meble klas S1, S2 i 0. Ich ściany mają większe grubości. Poza tym, wymienione wyżej szafy, są nie tylko wykonane z metalu, który utrudnia dostanie się do środka, ale również wyposażono je w skomplikowane i solidne zamki stanowiące poważną przeszkodę dla ewentualnych włamywaczy.

Gdzie kupić szafy na dokumenty?

Nie ulega wątpliwości, że metalowe szafy na dokumenty to meble, które warto mieć u siebie w biurze. Dzięki nim nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo poufnych informacji. Szafy tego typu można kupić w sklepach specjalizujących się w metalowych meblach, np. w sklepie firmy SZB. Być może meble te nie należą do najtańszych, ale wysoka jakość ma swoją cenę. Czy koszty to wystarczający powód, żeby narażać na niebezpieczeństwo kradzieży poufne dokumenty?