owijka na kable
24 maja 2020

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobrą owijkę na kable?

Szukasz dobrego sposobu na uporządkowanie przewodów w domu albo w biurze? A może potrzebujesz rozwiązania, które pozwoli ci solidnie zabezpieczyć kable? W każdym z tych przypadków najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie oplotów, nazywanych też plecionkami lub owijkami na kable. Podpowiadamy, jak wybrać takie, które spełnią wszystkie twoje oczekiwania.

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór oplotów na kable. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko wymiarami, ale też kolorami i materiałami, z których zostały wykonane. Doradzamy, jak znaleźć odpowiednie oploty do różnych zastosowań.

Oploty do porządkowania przewodów

Najczęściej oploty wykorzystywane są do łączenia przewodów w większe wiązki w celu ich uporządkowania. Spinanie przewodów zasilających różne urządzenia w domu, np. przy zestawie kina domowego, albo przy biurku pracowniczym w firmie służy nie tylko poprawie estetyki wnętrza, ale też bezpieczeństwu. Poplątane przewody zwisające z mebli i kłębiące się na podłodze mogą być przyczyną nieprzyjemnych wypadków. W takich zastosowaniach bardzo dobrze sprawdzają się tanie oploty poliestrowe. Dostępne są w różnych kolorach i średnicach, dzięki czemu bez trudu znajdziesz odpowiedni model dla siebie.

Jeżeli potrzebujesz owijki do bardziej specjalistycznych zastosowań, np. dla okablowania samochodowego, zwykłe oploty mogą okazać się niewystarczające. Przyjmijmy, że musisz połączyć kilka przewodów o dużych średnicach, które w dodatku znajdują się w miejscu, w którym oddziałują nań wysokie temperatury. W takiej sytuacji sięgnij po super rozciągliwe oploty typu Over Expanded. Takie plecionki zwiększają swoją średnicę nawet 4 razy wobec średnicy nominalnej, dzięki czemu mogą pomieścić nie tylko kable, ale też złącza i wtyczki.

Owijki do zabezpieczania kabli

Chcesz zabezpieczyć przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. przed przetarciem lub przecięciem? Zwykła plecionka poliestrowa może nie zdać egzaminu. Natomiast może się sprawdzić oplot gęsto tkany lub owijka typu SpecialStrong, w której standardowe nitki zastąpiono grubszymi paskami PET. Te ostatnie udowodniły swoją wytrzymałość nie raz, nawet w bardzo trudnych warunkach, np. do ochrony kabli na budowie. Z kolei do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach (wysokie zapylenie, możliwość uszkodzenia przewodów metalowymi opiłkami) i ochrony wiązek o bardzo dużych średnicach warto wykorzystać nylonowe oploty Dura-Flex.

Przewody w komorach silnikowych i układach wydechowych pojazdów oraz maszyn trzeba chronić nie tylko przed ryzykiem uszkodzeń mechanicznych, ale też przed wysokimi temperaturami i oddziaływaniem substancji chemicznych. W takich zastosowaniach sprawdzają się oploty nylonowe. Oprócz wysokiej trwałości takie owijki wyróżniają się doskonałą giętkością i elastycznością, a jednocześnie są bardzo lekkie, co ułatwia ich montaż i użytkowanie – podpowiada ekspert z portalu internetowego porzadekwkablach.pl.

Potrzebujesz jeszcze lepszego zabezpieczenia kabli? Możesz wybrać oploty metalowe lub metalizowane. Plecionka z włókien stalowych zapewni najwyższy stopień ochrony przewodom. Owijki metalizowane sprawdzają się również jako ekrany elektromagnetyczne, niezbędne w sieciach energetycznych, sterowniczych i telekomunikacyjnych.