firma-spedycyjna
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną?

Dobra firma spedycyjna jest w stanie zorganizować wszystkie sprawy związane z transportem towaru do klienta.  Taka pomoc jest przydatna przede wszystkim wówczas, gdy firma nie ma własnego zaplecza logistycznego. Trzeba przy tym wiedzieć, w jaki sposób szukać firmy spedycyjnej i rozpoznać taką, która jest godna zaufania. Na co w tym przypadku warto zwrócić uwagę?

Czym dokładnie zajmują się firmy spedycyjne?

Czym w ogóle zajmuje się firma spedycyjna? Spedycja to nie tylko transport. Firmy transportowe oferują jedynie przewóz towaru z jednego punktu do drugiego. Z kolei firmy spedycyjne, takie jak na przykład Maximus Spedycja, mają o wiele szerszą ofertę: zajmują się przede wszystkim gromadzeniem i przyjmowaniem zleceń, zawieraniem umów, ubezpieczaniem ładunków i ich przygotowywaniem do transportu, sporządzaniem odpowiedniej dokumentacji, odprawą celną, odbiorem przesyłek i organizacją transportu. Decydując się na usługi firmy transportowej, wszystkim tym musi zająć się sam klient. Dlatego firma spedycyjna to znaczne odciążenie dla każdej firmy, która produkuje i sprzedaje swój towar na mniejszą lub większą skalę. Jednak na tym nie kończy się gama usług oferowanych przez spedytora. Dodatkowo firmy spedycyjne zajmują się innymi sprawami – składowaniem towaru, przyjmowaniem należności od kontrahentów, przygotowywaniem sesji praw przesyłek, a także ich sprzedażą i awizowaniem. Zakres usług firmy spedycyjnej w dużej zależy od tego, jakie są potrzeby jej klientów. Warto to uściślić oczywiście już na samym początku ewentualnej współpracy.

Cechy dobrej firmy spedycyjnej

Dobra firma spedycyjna powinna mieć przede wszystkim nieposzlakowaną opinię. Wcześniej warto zapoznać się z opiniami innych przedsiębiorców i zapytać, czy nie mają jakiegoś spedytora do polecenia. Czasami wiele cennych informacji na ten temat można znaleźć w Internecie na forach tematycznych czy w mediach społecznościowych. W tym przypadku trzeba również zachować ostrożność – okazuje się bowiem, że nie wszystkie wpisy i opinie są wiarygodne. Dobry spedytor powinien ponadto być dobrze zorganizowany – firma spedycyjna musi być dobrze działającym i spójnym systemem. Dobry spedytor działa nie tylko według określonego z góry schematu, ale gdy zajdzie taka potrzeba potrafi zorganizować alternatywne rozwiązanie czy wyjście z trudnej sytuacji. Jego zadaniem jest dbanie, aby dany ładunek dotarł na czas pod wskazany adres i to niezależnie od okoliczności – w końcu to właśnie generuje dochód takiej firmy.