11 października 2019

Kategoria:
Inne

Jak wybrać bezpieczną nawierzchnię na plac zabaw?

Fantazja dzieci na placach zabaw nie zna granic. Jednak producenci nawierzchni starają się zapewnić maluchom maksymalnie bezpieczne warunki do zabawy. Najmłodsi są w takich miejscach narażeni na upadki, potknięcia, stłuczenia, a w najgorszym razie nawet na złamania kończyn. Dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na materiał pokrycia podłoża. Jak je wybrać? Oto kluczowe kryteria przy podejmowaniu decyzji.

Bezpieczeństwo

O tym, jak powinna wyglądać nawierzchnia na placu zabaw, mówi norma PN‑EN 1177. Zgodnie z nią na takim terenie musi zostać wyznaczona strefa bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że na podłożu zarówno pod urządzaniami służącymi do zabawy, jak i wokół nich nie mogą znajdować się żadne przeszkody. Natomiast nawierzchnia powinna być wykonana z materiału gwarantującego amortyzację.

Dlatego też na placu zabaw nie ma mowy o wylewce z betonu, kostce brukowej, cegle czy glinie. Upadek na taką nawierzchnię nie tylko byłby bolesny, ale mógłby wiązać się z poważanymi urazami.

Nawierzchnia na placu zabaw powinna zapewniać dzieciom bezpieczeństwo oraz minimalizować skutki upadków. Jednak równie ważne jest, aby była ona wytrzymała, gdyż będzie z całą pewnością intensywnie eksploatowana. Między innymi z tych względów tak dobrym wyborem na plac zabaw są gumowe płyty” – mówi ekspert z firmy MTJ-Group.

Dlaczego na placach zabawa warto zmontować płyty z gumy?

Płyty gumowe są bardzo miękkie, dlatego nawet upadek z drabinki będzie dzięki nim dużo mniej bolesny. Mimo swojej struktury stanowią komfortowe miejsce do zabawy i nie utrudniają chodzenia ani biegania.

Dzieci bawiące się na placu zabaw, którego powierzchnia została wykonana z gumowych płyt, są bezpieczne nawet podczas deszczu. Na takim podłożu ciężko o wypadek, gdyż charakteryzują się one właściwościami antypoślizgowymi. Płyty gumowe są poza tym odporne na różnorodne czynniki atmosferyczne. Wykazują właściwości mrozoodporne,
a także nie szkodzi im wysoka temperatura.

Płyty z gumy zostały stworzone z myślą o intensywnej eksploatacji. Dlatego dzieci mogą po nich biegać, skakać, a ich stan nadal będzie nienaruszony. Nie ścierają się, nie pękają oraz nie są podatne na deformacje. Oprócz tego mają zdolność absorpcji dźwięku, co pozwala nieco wyciszyć gwar panujący na placach dla dzieci. Gumowe płyty na długo zachowują swój estetyczny wygląd, a ich utrzymanie w czystości nie wymaga wiele pracy.

Nawierzchnia wykonana z tych płyt nie musi być nudna. Występują one w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Łącząc ze sobą elementy o różnych odcieniach, można stworzyć niebanalną kompozycję oraz miejsce zachęcające do wesołej zabawy.