dzieci
15 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Jak wspierać rozwój intelektualny dziecka?

Od urodzenia, aż po dorosłość człowiek nieustannie się rozwija – między innymi intelektualnie. Najważniejszym etapem życia, w którym położony zostaje fundament dla tego obszaru, jest dzieciństwo. Już od najmłodszych lat rodzice i wychowawcy powinni zapewnić dziecku takie rodzaje aktywności, które pozwolą w pełni rozwinąć jego potencjał. Poniżej znajdziesz przykłady działań, które pomogą wesprzeć intelektualny rozwój twojej pociechy. 

Sposób, w jaki się uczymy, zdobywamy wiedzę i wchodzimy w interakcje z otoczeniem – tak w skrócie można scharakteryzować rozwój intelektualny. Na każdym etapie rozwojowym dziecko zyskuje kolejne umiejętności poznawcze. Warto wspierać ich zdobywanie poprzez włączenie do codziennych zajęć kilku prostych aktywności. 

Umiejętności rozwiązywania problemów

Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów w dzieciństwie jest niezwykle pomocne w późniejszym życiu. Kiedy tylko możesz, pozwól dokonywać dziecku samodzielnych wyborów. Niech zdecyduje, którą koszulkę ubierze lub co zje na drugie śniadanie. Dzięki temu poczuje się bardziej niezależne i nauczy się, że nawet proste decyzje mają wpływ na jego życie. Aby nauczyć malucha samodzielnego myślenia zadawaj mu również konkretne pytania, np. „Dlaczego po schodach powinno się schodzić powoli?”. By wesprzeć rozwój intelektualny dziecka w tym obszarze zachęcaj go także do grania w gry planszowe, logiczne i układania puzzli

Popraw zakres uwagi

To, ile uwagi dziecko poświęca danemu zadaniu, zależy od tego, czy wydaje mu się atrakcyjne, czy nie. By zachęcić je np. do nauki kolorów, pisania i czytania postaraj się, by czynności te były dla niego interesujące. Pomóż dziecku poznać litery poprzez wspólne śpiewanie alfabetu, czytanie książek o alfabecie i bawienie się puzzlami z literkami. W ciągu dnia poszukaj okazji, aby ćwiczyć liczenie. Gdy dziecko będzie się ubierało, policz buty w jego szafie, a gdy będziecie na placu zabaw policz zjeżdżalnie. Rozwój intelektualny wesprzesz również identyfikując kształty i kolory podczas interakcji z dzieckiem. Gracie w piłkę na boisku? Powiedz: „To jest okrągła, niebieska kula”. Podjeżdżacie do znaku STOP? Powiedz: „Ten znak to czerwony ośmiokąt”. Z czasem proś je, by samodzielnie opisywało ci przedmioty.  

Wspieraj rozwój pamięci i kreatywność

Zapamiętywanie to bardzo złożony proces, dlatego warto pomagać dziecku nauczyć się przywoływać informacje. Zacznij od śpiewania mu piosenek, później zachęcaj je do śpiewania razem z tobą.

Regularnie odtwarzaj wasze ulubione utwory, w domu i w samochodzie. Dzięki temu wesprzesz rozwój pamięci i naukę identyfikacji słów – wyjaśnia ekspert z Niepublicznej Szkoły Podstawowej COSIK w Adamowiźnie.

Wybierzcie się na wycieczkę do muzeum, biblioteki lub na lokalny targ, aby pobudzić ciekawość dziecka i zapewnić mu „bezpośrednie” doświadczenia. Podczas odkrywania nowych miejsc zadawaj mu pytania, słuchaj jego odpowiedzi i obserwuj reakcje. Dzięki tym przygodom wszyscy nauczycie się czegoś nowego. Ponadto pozwól dziecku bawić się przedmiotami codziennego użytku. Zachęcaj je np. do dopasowywania pokrywek do garnków.

Rolą rodzica jest spędzanie czasu na obserwowaniu dziecka i podejmowaniu z nim interakcji. Zabawa z mamą i tatą, samodzielna, a także z rówieśnikami zapewnia mu możliwość intelektualnego rozwoju.  Zdecydowanie unikaj natomiast nadmiernego kontaktu z elektroniką, która upośledza uwagę i koncentrację.