ruchome elementy scenografii
13 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Jak wprawić w ruch elementy scenografii?

Przygotowanie oryginalnej, zachwycającej scenografii nie zawsze wymaga dużego wysiłku. Obecnie przestrzeń na scenie może być kształtowana w nieograniczony sposób. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają uzyskać widowiskowe oprawy, wprawiając w ruch niemal dowolne elementy scenografii. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Odpowiadamy!

Rola i znaczenie przestrzeni scenicznej

Kształtowanie przestrzeni scenicznej ma na celu dopasowanie oprawy do charakteru imprezy. Dobrze skonstruowana scenografia to najlepszy sposób na zaangażowanie widza oraz zwiększenie jego zainteresowania przedstawieniem. Zachwycające efekty doskonale pobudzają wyobraźnię odbiorców oraz ułatwiają im emocjonalny odbiór dzieła.

Scenografia już od dawna nie ogranicza się tylko do statycznych rekwizytów czy opraw plastycznych. W ostatnich latach sztuka kształtowania sceny weszła na zupełnie nowy poziom. Tradycyjna scenografia wspierana jest przez mechanikę sceniczną, która pozwala oczarować widza niespotykanymi dotąd efektami specjalnymi.

Ruchome elementy scenografii, czyli efektywow” na scenie

Wprawianie w ruch poszczególnych elementów scenografii jest najlepszym sposobem na uzyskanie dynamicznego charakteru oprawy spektaklu, koncertu czy telewizyjnego show. Do uzyskania takich efektów konieczne jest odpowiednie zaplecze mechaniczne.

Ruch na scenie można wykreować dzięki robotyce oraz robotom scenicznym. Odpowiadają one za trójwymiarowe efekty wizualne, uzyskiwane przy pomocy świateł, kolorów i perspektywy. W Polsce i krajach sąsiednich roboty sceniczne znaleźć można tylko w ofercie producenta konstrukcji scenicznych Piasecki i Syn.

Kolejnym urządzeniem, pozwalającym wprawić w ruch elementy scenografii, są windy sceniczne. Umożliwiają one artystom unoszenie się w pionie lub poziomie. Nowoczesne, ruchome scenografie tworzone są także przy pomocy wciągarek i wyciągarek linowych. Maszyny te pozwalają podnosić i opuszczać poszczególne dekoracje lub inne przedmioty.

Doskonałym sposobem na dynamiczną zmianę wizualizacji są rozwijane ekrany. Obraz na nich jest bardzo dobrze widoczny, a materiał wideo może zmieniać się błyskawicznie w dowolnej chwili. Dzięki nim artyści nie muszą robić przerw na zmianę scenografii.

Ekspresowe zmiany tła, pojawianie się i znikanie rekwizytów oraz większą mobilność artystów można uzyskać także przy pomocy scen obrotowych. Jakość spektaklów mogą poprawiać też ruchome platformy, dzięki którym możliwe jest szybkie wejście twórcy na scenę, czy błyskawiczna zmiana instrumentów muzycznych.