30 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak ważyć duże gabaryty?

Kontrola masy obiektów o dużych gabarytach jest niezbędna między innymi w przemyśle oraz transporcie i logistyce. Do ważenia ciężkich przedmiotów używa się różnego typu urządzeń pomiarowych, których budowa jest dostosowana do rodzaju ładunku. Wagi do dużych gabarytów można spotkać w centrach logistycznych, portach, magazynach czy zakładach zajmujących się recyklingiem odpadów.

Rodzaje wag do dużych gabarytów

Wagi do kontroli masy obiektów o dużej objętości i masie muszą być skonstruowane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zakres ich działania powinien być dopasowany do ciężaru ładunku, który ma być ważony. Ponadto konstrukcja urządzeń musi umożliwiać maksymalnie wygodne umieszczanie obiektu na wadze.

Takie narzędzia występują w wielu różnych wariantach.

Mogą mieć formę platform wbudowanych w podłogę, pomostów, na które najeżdża pojazd z ładunkiem lub mogą być to wagi wbudowane w wózki widłowe lub podwieszone na dźwigu czy suwnicy – wymienia ekspert z firmy Tamtron.

Jakie wagi do dużych gabarytów są najpopularniejsze?

Wagi platformowe

Ten rodzaj urządzeń służy między innymi do ważenia odpadów w centrach recyklingu. Wag platformowych można używać również do kontroli masy innych materiałów w formie sypkiej, szczególnie podczas ich przemieszczania z jednego obiektu do innego. Urządzenia występują w formie platform umieszczanych na poziomie podłogi.

Niektóre warianty można instalować także w fundamentach, przy czym górna część wagi znajduje się na poziomie gruntu. Materiał waży się poprzez bezpośrednie ułożenie, wysypanie go na szalę lub można wjechać na wagę np. wózkiem widłowym w celu kontroli masy danego ładunku.

Wagi samochodowe

Są to urządzenia niezbędne w branży transportowej i logistycznej. W tej dziedzinie precyzyjne określanie ciężaru ładunku jest kluczową kwestią. Ponadto dla sprawnego przebiegu procesu transportowania ważne jest, by ważenie odbywało się maksymalnie szybko. W tym celu stosuje się różnego typu wagi samochodowe, które umożliwiają kontrolowanie masy ładunku bez konieczności wypakowywania go z pojazdu.

Do tego celu służą różnego typu wagi instalowane bezpośrednio w gruncie. Najbardziej popularnymi typami są urządzenia najazdowe oraz zagłębione, a także mobilne wagi samochodowe.