24 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Jak używa się spirali kanalizacyjnej?

Każdy z nas miał z pewnością nie raz styczność z zatkaną rurą w wannie czy umywalce. Czasami nawet w najlepiej wykonanej instalacji zdarzają się usterki. Aby zadbać o komfort domowników i utrzymać kanalizację w dobrym stanie, warto korzystać z prostego, ale bardzo przydatnego sprzętu, jakim jest spirala kanalizacyjna. Co warto o niej wiedzieć i jak jej poprawnie używać? Sprawdźmy!

Jak działa spirala kanalizacyjna?

Działanie spirali kanalizacyjnej, nazywanej potocznie również spiralą do przepychania rur, opiera się przede wszystkim na użyciu siły naszych mięśni. Stosowanie spirali jest mechaniczną metodą przepychania rur, wykazującą wysoką skuteczność. Aby udrożnić rurę w umywalce bądź wannie, wystarczy włożyć do niej koniec sprężyny i dokręcić ją maksymalnie, jak się da. Docierając do zatoru spirala rozpocznie odrywanie, co spowoduje w efekcie przepchanie rury. Jeśli jest ona bardzo zabrudzona, być może będzie trzeba wyjąć spiralę i ją przeczyścić. Kilkakrotne powtórzenie takiego zabiegu powinno skończyć się sukcesem, niezależnie od rodzaju zabrudzenia, które spowodowało przepchanie rury. Wiele osób zastanawia się, jak długa powinna być taka spirala. W przypadku krótkich rur, które znajdziemy chociażby w umywalkach, wystarczy rura o długości pięciu metrów.

Jeśli jesteśmy użytkownikami bardziej skomplikowanej instalacji, należy posiłkować się dłuższymi spiralami, które znajdziemy u takich producentów,  jak chociażby Najder. Za pośrednictwem łatwego w obsłudze sklepu internetowego możemy nabyć spirale o różnej długości i średnicy. Warto zwrócić szczególną uwagę na spirale wykonane ze sprężynowego, ocynkowanego drutu, które nie są narażone na korozję.

Rodzaje spirali kanalizacyjnych

Spirala kanalizacyjna to bardzo proste urządzenie. Najpopularniejsze są spirale mechaniczne, czyli ręczne, ale na rynku znajdziemy również ich nowoczesny wariant, a mianowicie – spirale elektryczne. Spirala ręczna składa się z metalowej spirali oraz korby, która służy obracania jej podczas przepychania rury. Sama spirala wykonana jest z metalu, a uchwyt powinien być antypoślizgowy – aby chwytanie akcesorium mokrymi rękoma nie było utrudnione. W spiralach elektrycznych nie ma mechanizmu ręcznego – dzięki napędowi elektrycznemu można wykonać nią więcej obrotów. Najważniejszą cechą spirali kanalizacyjnej jest jej odporność na korozję – mając styczność z wodą i detergentami oraz korzystając z urządzenia słabej jakości szybko zauważymy na nim rdzę, co po dość szybkim czasie całkowicie uniemożliwi korzystanie ze spirali.