porcelana zlocona
7 września 2016

Kategoria:
Inne

Jak użytkować porcelanę złoconą?

Porcelana złocona nazywana jest porcelaną „specjalnej troski”. Bez wątpienia należy się z nią obchodzić bardzo delikatnie, aby nie zmyć delikatnych, złoconych zdobień, które nadają jej wyjątkowego charakteru. Każdy rodzaj porcelany wymaga szczególnego traktowania, ale ten – nie da się ukryć – jest najbardziej wymagający.

Dekoracje ze złota

Złote dekoracje najczęściej wykonywane są metodą naszkliwną, wymagającą ostrożności, gwarantującej przedłużenie jej trwałości i trwałości samych naczyń. Technika naszkliwna opiera się na nakładaniu dekoracji na wyrób wypalony na biskwit, poszkliwiony oraz wypalony na ostro. Zdobienie należy później ponownie wypalić – wyjaśnia nasz ekspert z firmy AP-POL.

W jaki sposób myć porcelanę złoconą?

Przede wszystkim nie można myć porcelany w zmywarce. Owszem, niektórzy producenci dozwalają taki sposób usuwania zabrudzeń, ale na pewno nie w przypadku porcelany wymagającej specjalnej troski. Naczynia ze złoconymi zdobieniami najlepiej jest myć w ciepłej wodzie z niewielkim dodatkiem mydła czy bardzo delikatnych detergentów. Zakazane jest używanie szorstkich gąbek, stosuje się tylko miękkie ściereczki, inne mogą zarysować naczynia bądź nawet zetrzeć zdobienia. Jeśli pojawi się osad, zaleca się użycie sody oczyszczonej. Wystarczy nałożyć jej odrobinę na wilgotną ściereczkę, a następnie przetrzeć zabrudzenia.

W jaki sposób przechowywać porcelanę złoconą?

Nie tylko podczas mycia złoconej porcelany należy zachować szczególną ostrożność. Taką samą delikatność trzeba zastosować, kiedy chcemy ją przechować do następnego użycia. Aby się nie zarysowała ani nie wyszczerbiła, najlepiej jest przełożyć talerzyki czy filiżanki ręcznikiem kuchennym albo papierową serwetką. Taka dbałość jest naprawdę opłacalna, ponieważ porcelanowe naczynia mają prawdziwą duszę, a jedzenie i picie z nich wytwarza wokół nas niezwykłą atmosferę.