17 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Jak uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

Choć niewielkie wózki widłowe wydają się pojazdami prostymi w obsłudze, w praktyce korzystanie z nich nie zawsze jest bezpieczne. Właśnie dlatego do wykonywania zawodu operatora lub konserwatora wózków widłowych konieczne jest posiadanie uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Podpowiadamy, w jaki sposób uzyskać uprawnienia na wózki widłowe oraz inne urządzenia transportu bliskiego.

Praca z urządzeniami transportu bliskiego, takimi jak podesty ruchome, suwnice, windy towarowe czy właśnie wózki jezdne, wymaga posiadania dużej wiedzy. Od właściwego przygotowania operatorów i konserwatorów takich urządzeń zależy bezpieczeństwo pracy w danym zakładzie. Z tego powodu uzyskanie uprawnień wiąże się z koniecznością zdania egzaminu państwowego.

Przygotowanie do egzaminu UDT

Najprostszym sposobem na przygotowanie do egzaminu organizowanego przez UDT  jest udział w profesjonalnym szkoleniu na wózki widłowe. Takie kursy organizowane są przez specjalne firmy szkoleniowe, które zatrudniają specjalistów z zakresu obsługi widłaków, dodatkowo posiadających przygotowanie metodyczne, co umożliwia im przekazanie posiadanej wiedzy.

Dobry kurs na wózki widłowe powinien obejmować zagadnienia teoretyczne oraz część praktyczną. Możliwość przećwiczenia pracy z wózkiem jezdnym i sprawdzenia w praktyce przyswojonej wiedzy jest przecież niezbędna nie tylko do pomyślnego przejścia egzaminu, ale też późniejszej pracy w zawodzie.

Kto może uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

Zanim zapiszesz się na kurs operatora lub konserwatora wózków widłowych upewnij się, że możesz już podejść do egzaminu. Pracy z widłakami mogą podejmować się wyłącznie osoby pełnoletnie, które posiadają wykształcenie minimum podstawowe. Chcąc zdobyć uprawnienia będziesz też musiał udowodnić, że nie istnieją żadne przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania przez ciebie takiej pracy. Odpowiednie zaświadczenia wydaje lekarz.

Na szkolenie możesz dostać się na dwa sposoby. Niektóre duże przedsiębiorstwa organizują takie kursy dla swoich pracowników. Jeżeli jednak nie jesteś zatrudniony w takiej firmie, możesz zapisać się na szkolenie we własnym zakresie. Centra szkoleniowe, takie jak Crevi Consulting, oferują szkolenia w Zielonej Górze zarówno dla grup, jak i osób indywidualnych.

Po ukończeniu kursu przed tobą już tylko egzamin. Pomyślne zdanie egzaminu pozwoli ci uzyskać bezterminowe uprawnienia na wózki widłowe, które honorowane są w całej Unii Europejskiej. Zatem jednorazowa inwestycja w podniesienie kwalifikacji zawodowych umożliwi ci poszukiwanie dobrej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.