Trawa syntetyczna
3 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Jak utylizować trawę syntetyczną?

Trawa syntetyczna, jako alternatywa dla naturalnej murawy, znajduje zastosowanie na boiskach piłkarskich, polach golfowych, kortach tenisowych, placach zabaw, trawnikach miejskich i domowych oraz w różnego rodzaju obiektach handlowych i rekreacyjnych. Ceni się ją za szybkie efekty, trwałość i wygodę w utrzymaniu. W końcu jednak nawet sztuczna trawa ulega zniszczeniu, a wtedy powstaje pytanie: jak ją zutylizować?

Czym jest sztuczna trawa?

Syntetyczne źdźbła wytwarza się z różnych materiałów sztucznych. Do stosowanych na największą skalę należą polipropylen, polietylen oraz będący ich połączeniem kopolimer. Sztuczna trawa dzieli się na wykonaną z włókien monofilowych, charakteryzujących się grubością, odpornością na ścieranie i łamanie oraz wysoką sprężystoscią, i włókien fibrylowanych – stabilnych, elastycznych, a także odpornych na wysokie temperatury.

Syntetyczna murawa składa się z wytrzymałego, perforowanego podkładu, w który wplecione są polimerowe włókna, oraz wypełnienia z piasku kwarcowego lub specjalnego granulatu SBR zapewniającego stabilizację całej wykładziny. Dobrze wykonana sztuczna trawa może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. W końcu jednak zostaje wyeksploatowana i konieczna staje się jej utylizacja.

Usuwanie i recykling syntetycznej murawy

Proces wymiany sztucznej trawy zaczyna się od usunięcia wypełnienia w postaci piasku lub gumowego granulatu. Użycie do tego celu specjalistycznego sprzętu pozwala na ponowne wykorzystanie zebranego materiału w przyszłości. Ważne jest jego precyzyjne oddzielenie i zebranie w całości.

Kolejnym etapem jest demontaż trawy, która musi zostać poddana profesjonalnej utylizacji lub recyklingowi.

Biorąc pod uwagę zagrożenie, jakie niesie za sobą wyrzucanie odpadów z tworzyw sztucznych w nieprzeznaczone do tego celu miejsca, konieczna jest prawidłowa, zgodna z przepisami utylizacja sztucznej trawy. Na szczęście część jej elementów, między innymi granulat SBR oraz powierzchnie z poliuretanu, nadają się do recyklingu. Pozostałe zostają zutylizowane w spalarni – wyjaśnia pracownik warszawskiej firmy Planet Recycling.

Chociaż utylizacja dużej ilości sztucznej trawy nie należy do tanich, odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwa i urzędy gminne chętnie podpisują umowy z firmami zajmującymi się gospodarką odpadami. To najlepsze rozwiązanie dające pewność działania zgodnie z prawem i w ekologicznym duchu.

Sztuczna trawa a środowisko naturalne

Nie da się ukryć, że trawa syntetyczna stanowi spore obciążenie dla środowiska, zwłaszcza w porównaniu ze swoim naturalnym odpowiednikiem. Widzą to również jej producenci, którzy kierują wysiłki w stronę uzyskania sztucznej trawy w pełni nadającej się do recyklingu. Jedną z propozycji jest trawa tkana. Pożądane jest także ograniczenie zasypów z gumowych granulatów. Nowe przepisy unijne regulują kwestię produkcji sztucznej trawy, promując bardziej ekologiczne rozwiązania.