grafitti
3 marca 2016

Kategoria:
Inne

Jak usunąć graffiti ze ściany?

Graffiti już od dawna stanowi symbol wandalizmu. Podczas spaceru po mieście na murach można dostrzec zarówno zabawne karykatury, nazwy drużyn sportowych czy bezsensowne, często wulgarne napisy. Bez względu na rodzaj, kolor i treść – graffiti szpeci mury budynków i irytuje nie tylko władze miasta, ale i jego mieszkańców. Nowa warstwa farby, która zakryłaby kreacje wandali nie zawsze wchodzi w grę. Istnieją natomiast sposoby, które pomogą w łatwy sposób wyczyścić ściany.

Skuteczność substancji myjących

Likwidacja graffiti to zadanie trudniejsze niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Tylko profesjonalne urządzenia i odpowiednie środki chemiczne zagwarantują właściwy efekt. Ponieważ celem jest izolacja warstwy sprayu od ściany budynku, niepożądany fragment trzeba potraktować substancją rozmiękczającą. Zmieniona konsystencja graffiti może zostać usunięta za pomocą myjki gorącowodnej, pod warunkiem, że działa ona pod wysokim ciśnieniem. Innym sposobem, praktykowanym przez MBT Engineering jest realizacja usługi przy użyciu specjalnych urządzeń parowych. Tego typu metody pozwalają zwalczać również inne rodzaje zabrudzeń. Ściany zewnętrzne budynków są narażone na pochodzący z ulicy kurz, spaliny samochodowe, sadzę z kominów, rdzę, porost glonów, wykwity wapienne, smołę czy występowanie mchu. Proces rozmiękczenia i zastosowanie myjki ciśnieniowej poradzi sobie także z pozostałościami substancji klejących, użytych do rozwieszania plakatów.

Ekologicznie i bezpiecznie

Niestety twórcy graffiti nie ograniczają się jedynie do ścian zewnętrznych. Kolorowe ślady sprayów można znaleźć również na klatkach schodowych czy innych pomieszczeniach zamkniętych, takich jak toaleta publiczna czy szkolna szatnia. Dobrym rozwiązaniem będą zatem używane przez MBT Engineering preparaty przeznaczone zarówno do stosowania na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Ważne jest, aby substancje czyszczące były biodegradowalne i ekologiczne. Istotne jest również to, aby osoby sprzątające zostały wyposażone we właściwy strój. Odpowiedni materiał, rękawiczki ochronne oraz osłona twarzy wyeliminują ryzyko negatywnego oddziaływania substancji chemicznych na skórę.

Nie pogarszajmy sprawy

Czasami mamy do czynienia z całą ścianą pokrytą graffiti, a niekiedy na jej gładkiej powierzchni widnieje niewielki, pojedynczy wzór czy napis. W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie zamalowanie szpetnego fragmentu. Nic bardziej mylnego. Nawet po potraktowaniu obszaru kilkoma warstwami farby obiekt będzie jedynie mniej widoczny. Poza tym malowanie sprawi, że maskowany fragment będzie się odznaczał od reszty ściany. Pozostały spray będzie stanowił skuteczną przeszkodę do oddychania powierzchni, co będzie sprzyjało jej szybszej degradacji. Efektem nieprofesjonalnych metod jest wyróżniający się jaśniejszy fragment z wyblakłym graffiti po środku oraz niszczejąca ściana, jak również nieskuteczna praca i nieestetyczny wygląd pomieszczenia.

Odpowiednie środki chemiczne umożliwiają również likwidację śladów markerów. Efekt końcowy pracy jest w dużej mierze zależny od czyszczonej powierzchni. Może się bowiem okazać, że jest ona zbudowana z tworzywa, które wykazuje niską odporność na związki zawarte w sprayach czy pisakach. W fazie projektu budynków przeznaczonych pod użytek publiczny warto zwrócić uwagę na zastosowanie bardziej wytrzymałych materiałów.