malowanie farbami
14 listopada 2021

Kategoria:
Inne

Jak upowszechniać kulturę i sztukę wśród dzieci z niepełnosprawnościami?

Upowszechnianie kultury i sztuki wśród dzieci z niepełnosprawnościami ma nie tylko wymiar wspomagający rozwój, ale także aktywizujący i integrujący dzieci. Działania te polegają przede wszystkim na uczestnictwie w szeroko pojętych terapiach zajęciowych, które pozwalają na aktywność artystyczną i ruchową. Na czym polega upowszechnianie kultury i sztuki wśród dzieci z niepełnosprawnościami?

Upowszechnianie kultury i sztuki wśród dzieci z niepełnosprawnościami – na czym polega?

Jedną z podstawowych metod, które pozwalają upowszechniać kulturę i sztukę wśród dzieci niepełnosprawnych jest arteterapia, czyli terapia przez sztukę. W tym celu wykorzystuje się wiele artystycznych środków, takich jak muzyka, plastyka, teatr, choreografia, itp. Wykorzystanie zajęć plastycznych dla dzieci niepełnosprawnych pomaga zainteresować uczestników sztuką, pobudzić ekspresję twórczą, a także wyzwala chęć samodzielnego działania. Twórczość jest bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju każdego dziecka – zarówno pełnosprawnego, jak i tego z niepełnosprawnością.

Zalety zajęć plastycznych dla dzieci z niepełnosprawnościami

Ciekawe terapie poprzez sztukę spowodują, że dziecko będzie chciało samemu aktywnie w nich uczestniczyć. Efekt końcowy zajęć dodatkowo da niepełnosprawnemu dziecku poczucie sukcesu. Warto pamiętać, że sam efekt powstałego dzieła nie jest ważny. Liczy się akt twórczy, zabawa kolorami, reakcja dziecka na zastosowane techniki twórcze itd. Wśród popularnych metod upowszechniania sztuki zalicza się np. tworzenie dzieł poprzez kolaż, kropkowanie patyczkami oraz zajęcia z muzyką. Bogatą ofertę takich zajęć proponuje m.in. fundacja dla dzieci niepełnosprawnych Gwiazdeczka, w której wykwalifikowani pracownicy dbają zarówno o rozwój ruchowy dzieci, jak i promocję kultury fizycznej.

Dlaczego warto korzystać z oferty zajęć fundacji dla dzieci z niepełnosprawnościami?

Upowszechnianie kultury i sztuki wśród dzieci z niepełnosprawnościami to sposób na skuteczną integrację z grupą. Działania przez sztukę stanowią także ważny proces wspomagający rozwój dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Pomagają łagodzić napięcie u jednostek nadpobudliwych i pobudzić dzieci apatyczne. To także metoda na dostarczenie dzieciom środków, które ułatwią poznanie, uporządkowanie, wyrażenie i zrozumienie własnych emocji. W efekcie zajęcia promujące kulturę i sztukę stanowią formę terapii dla dzieci niepełnosprawnych, a także formę integracji z innymi uczestnikami. Właśnie dlatego wielu terapeutów poleca korzystanie z oferty fundacji, które dbają o swoich podopiecznych i pomagają im zaangażować się w procesy twórczości.