jak dotrzec do dziecka
13 grudnia 2016

Kategoria:
Inne

Jak umiejętnie dotrzeć do dziecka?

Wychowanie dziecka  nie jest łatwym zadaniem. Najtrudniej jest wówczas, gdy dziecko nie do końca chce nas słuchać, ma swój świat, do którego my jako rodzice nie potrafimy dotrzeć. Czasami możemy powtarzać coś tysiąc razy, a maluch zdaje się wykazywać odporność na nasze słowa. Są jednak sposoby na skutecznie dotarcie do naszej pociechy.

Mów do dziecka

To, czy uda nam się dotrzeć do naszego dziecka w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób się do niego zwracamy. Wielu rodzicom zdarza się zapomnieć, że dziecko jest dzieckiem i wymagają reakcji godnej dorosłego. Tymczasem maluch nie potrafi przetwarzać informacji i reagować na nie tak szybko, jak osoby już dorośli. Dlatego lepiej jest poruszać jedną kwestię jednocześnie – zamiast wydawać szereg poleceń, poprośmy o jedną rzecz i dopiero, gdy zostanie wykonana, przejdźmy do kolejnej.

Niezwykle ważne jest też, aby dziecko rozumiało, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Dlaczego ma umyć ręce przed kolacją? Dlaczego nie powinno ciągnąć koleżanki za włosy? Dlaczego nie chcemy, żeby jadło kanapkę, która przed chwilą spadła na podłogę? Wyjaśniajmy nasze motywy i racje. Argument „bo tak” powinien zostać wymazany z naszego słownika.

Przykład z góry

Jeśli my wciąż gdzieś pędzimy i nie słuchamy, co ma do powiedzenia nasza latorośl, to dlaczego ona ma wysłuchać nas? Prawda jest taka, że dorośli wciąż dają przykład dzieciom. Zarówno rodzice, jak i opiekun, który prowadzi zajęcia w przedszkolu.

Ponadto, nie unikajmy kontaktu wzrokowego. Gdy wypowiadamy swoją prośbę, patrzmy na dziecko. Kontakt wzrokowy jest w tym przypadku potwierdzeniem, że mamy dla niego czas, nie przebiegamy ponad tematem i nie lekceważymy go jako rozmówcy, co jest szczególnie ważne w przypadku starszych dzieci i również stanowi dla nich pewien wzór zachowania.

Wspólne spędzanie czasu

Łatwiej jest nam słuchać kogoś, z kim mamy bliskie relacje. I o takie właśnie relacje powinniśmy dbać na linii rodzice – dziecko. A kształtujemy je codziennie. Oprócz codziennych aktywności, powinniśmy brać udział we wspólnych projektach organizowanych w przedszkolu, np. Centrum Zabaw i Rozwoju Elfik, szkole, czy świetlicy. To bardzo zbliża, pozwala nam poznać zachowania dziecka w nowych sytuacjach i nauczyć się jego języka.