tabliczka mnożenia
24 maja 2022

Kategoria:
Inne

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Znajomość tabliczki mnożenia to jedna z podstawowych umiejętności matematycznych, jakie musi opanować dziecko już na początku szkoły podstawowej. Niestety, wielu dzieciom sprawia ona dość sporo problemów, co utrudnia dalsza naukę matematyki. Jak wobec tego można pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia? O tym przeczytasz w tym artykule.

Tabliczka mnożenia – kluczowa umiejętność matematyczna

W czasach kalkulatorów i smartfonów część dzieci może sądzić, że tabliczka mnożenia nie jest im tak bardzo potrzebna, ale zarówno w życiu codziennym, jak i podczas sprawdzianów matematycznych okazuje się, że bez jej znajomości nie jest ławo sobie poradzić. Dlatego zadaniem rodzica jest zachęcić dziecko do nauki tego ważnego zagadnienia. Jedną z metod opanowania tabliczki mnożenia jest oczywiście nauczenie się jej na pamięć. Metoda ta nie jest jednak zbyt prosta, gdyż nie wszystkim dzieciom „wkuwanie” na pamięć idzie jak z płatka.

Jak pomóc dziecku opanować tabliczkę mnożenia?

Tym, co może pomóc w przyswojeniu tabliczki mnożenia, są specjalne pomoce, takie jak np. karty edukacyjne. Karta edukacyjna do nauki tabliczki mnożenia przedstawia ją na dwa sposoby: podziału na poszczególne działania w zakresie do 100 oraz tabelki z wynikami działań na przekątnych. W ten sposób każde dziecko może wybrać odpowiednią formę nauki. Karta taka jest też bardzo praktyczna, gdyż można powiesić ją na ścianie, jak również zabierać na lekcje. Inną ciekawą pomocą, która można zakupić np. w sklepie internetowym z materiałami edukacyjnymi Kujonek, może być podkładka na biurko przedstawiająca działania i ich wyniki nie tylko w formie liczbowej, lecz także ilustrowanej – w postaci czekoladek. Podkładka taka na pewno spodoba się wszystkim łasuchom! Korzystając z podkładki dziecko będzie mogło policzyć czekoladki, aby przekonać się, czy wynik jest prawidłowy

Innym sposobem jest zaproponowanie dziecku zabaw pomocnych w zapamiętaniu wyników mnożenia. Jedną z takich zabaw jest matematyczne Memory, które polega na przygotowaniu kartoników z działaniami matematycznymi, na których po jednej stronie zapisuje się działanie, a po drugiej stronie – jego wynik. Wówczas dziecko nie tylko ma okazję zapamiętać wynik w sposób wzrokowy, lecz także dobrze się przy tym bawić. Gra taka polega na tym, że jeden gracz pokazuje drugiemu zapis mnożenia, a sam widzi jego wynik i jeśli osoba odpowie prawidłowo, wówczas przekazuje jej swój kartonik. Wygrywa ten gracz, który zgromadzi największą ilość kartoników.