3 września 2019

Kategoria:
Inne

Jak sprzedać dom lub mieszkanie? Porady i sugestie

Szybka sprzedaż nieruchomości może nie być taka prosta jak się wydaje. Posiadanie domu lub mieszkania o wysokim standardzie nie gwarantuje osiągnięcia zadowalającej ceny. Wynika ona z wielu czynników, takich jak właściwa prezentacja, trafienie do konkretnej grupy klientów oraz umiejętności negocjacyjne sprzedawcy. Dlatego też w wielu przypadkach skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości jest dużo bardziej efektowne niż samodzielna sprzedaż.

Gdzie szukać klientów?

Istnieje wiele różnych mediów, w których można dodawać ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. Każdy regionalny rynek posiada swoje kanały ogłoszeniowe. W ostatnich latach największą popularnością cieszy się internet, który oferuje różnego rodzaju portale. Dodawanie ogłoszenia w każdym możliwym miejscu może nie być efektywne, bowiem wybór odpowiedniego miejsca powinien opierać się o grupę docelową klientów. Najlepiej jest umieścić informację o sprzedaży tam, gdzie trafi ona tylko do osób chcących kupić nieruchomość, a nie do wszystkich dokonujących transakcji kupna-sprzedaży. Z tego powodu najlepsze są bazy ogłoszeń pośredników nieruchomości, które śledzą potencjalni nabywcy.

Jak powinno wyglądać ogłoszenie?

Ogłoszenie musi być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim powinno ono posiadać wszystkie najważniejsze informacje, o których potencjalny klient chce dowiedzieć się w pierwszej kolejności. Ogromne znaczenie ma również uwypuklenie atutów, czyli np. dodane informacji o tym, że wnętrze jest wyremontowane, lokalizacja znajduje się niedaleko przystanków komunikacji miejskiej, okolica jest spokojna, czynsz jest bardzo niski itp. Całość tekstu musi jednak być spójna i przejrzysta. Dużą rolę odgrywają także dodane do ogłoszenia zdjęcia. Powinny one ukazywać czysty ogród i schludne wnętrze bez obecności przedmiotów domowników. Muszą być wyraźne, dobrze oświetlone i w możliwie wysokiej jakości. Dobrze skomponowane, profesjonalne ogłoszenie sprawi, że więcej osób zwróci na nie uwagę i zainteresuje się szczegółami jeszcze przed podjęciem decyzji o wykonaniu telefonu.

Co wpływa na negocjacje?

Jeśli już znajdą się klienci chcący zobaczyć nieruchomość, trzeba ją dobrze zaprezentować. Niezbędne jest generalne sprzątnięcie wnętrza, ponieważ pozytywnie wpłynie to na odbiór, umożliwi swobodne poruszanie się oraz zaglądanie w różne kąty. Należy także na żywo udowodnić zalety, jakie zostały umieszczone w ogłoszeniu. Drobne usterki najlepiej jest szybko naprawić, bowiem potencjalny klient może dojść do wniosku, że właściciel nienależycie dbał o swój dom. Pracownik firmy Joanna Jażdżewska Nieruchomości dodaje:

Wszystkie te niuanse będą miały wpływ na możliwości negocjacyjne. Im więcej znajdziemy klientów, tym bardziej możemy wywindować cenę. Z kolei wszelkie usterki, zniszczenia lub inne negatywne cechy pozwolą klientom zaniżać ustaloną wartość.