czyszczenie-wykladziny
9 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak skutecznie wyczyścić wykładzinę?

Wykładzina to materiał ceniony ze względu na swoją uniwersalność. Różnokolorowe wykładziny podłogowe z powodzeniem stosowane są w samochodach jako pokrycie podłóg i tunelu środkowego, a także w domach i biurach. Dobrej jakości wykładzina jest przyjemna w dotyku, efektownie się prezentuje, a także można ją łatwo utrzymać w czystości. Jak skutecznie czyścić wykładziny?

W warunkach domowych

O wyczyszczenie wykładzin możemy zadbać we własnym zakresie, stosując ogólnodostępne środki o uniwersalnym przeznaczeniu, miękkie szczotki i ściereczki oraz odkurzacz.

Czyszcząc wykładzinę warto jednak pamiętać o kolejności wykonywanych działań. – Podpowiada specjalista reprezentujący Myjnię Samochodową Estyma w Lublinie. – Pierwszą czynnością zawsze powinno być dokładne odkurzenie czyszczonej powierzchni, aby usunąć większe zanieczyszczenia, kurz, włosy i sierść. W tym celu warto użyć odkurzacza o wystarczająco dużej mocy i zrezygnować ze słabszych, przenośnych urządzeń. Trudnych do usunięcia zabrudzeń, np. sierści zwierząt, można pozbyć się przy pomocy specjalnych rolek do ubrań.

Następnie przechodzimy do czyszczenia – w tym celu można wykorzystać różnego rodzaju chemiczne środki piorące. Najlepiej sprawdzą się preparaty przeznaczone do czyszczenia wykładziny. Na rynku dostępne są różnego rodzaju spraye, pianki i inne artykuły do mycia powierzchni na mokro i wiązania zabrudzeń. Specjalistyczny środek należy nałożyć za pomocą miękkiej szczoteczki, następnie dobrze wysuszyć czyszczoną powierzchnię.

Profesjonalny sprzęt

Domowe metody nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Jeśli zależy nam na lepszej jakości, warto sięgnąć po profesjonalne metody czyszczenia wykładziny. Znakomitym rozwiązaniem są zaawansowane odkurzacze piorące. Urządzenia te umożliwiają czyszczenie powierzchni przy pomocy pary, co idealnie sprawdza się w przypadku wykładziny. Jest to dobry sposób na skuteczne czyszczenie tapicerki i wykładzin podłogowych w samochodach – coraz więcej obiektów, takich jak myjnie samochodowe, posiada w swojej ofercie urządzenia właśnie do czyszczenia parowego wnętrza auta. Zaletą prania metodą parową jest fakt, że dzięki temu nie tylko wyczyścimy, ale też odkazimy powierzchnię, pozbywając się zarazków czy alergenów. Pranie wykładzin parą nie pozostawia przy tym brzydkiego zapachu i nie niszczy tapicerki, jak to zdarza się w przypadku środków chemicznych. Jeśli zależy nam na pozbyciu się drobnoustrojów z wykładziny, dobrym rozwiązaniem może być też ozonowanie usuwające mikroorganizmy i brzydkie zapachy. Profesjonalne mycie parowe i ozonowanie to skuteczne sposoby na wyczyszczenie wykładziny w samochodzie i w domu.