Prawidłowa pozycja podczas siedzenia na fotelu
7 lipca 2020

Kategoria:
Inne

Jak siedzieć na fotelu by uniknąć bólu pleców?

W obecnych czasach, znaczna część naszego społeczeństwa spędza bardzo wiele czasu w pozycji siedzącej – w dużej mierze mają na to wpływ obowiązki zawodowe. W końcu wiele współcześnie wykonywanych zawodów wymaga od nas niczego innego, jak tylko przebywania za biurkiem. Badania naukowe wskazują na to, że z bólami pleców zmaga się aż 80% populacji, możemy więc śmiało postrzegać schorzenia związane z kręgosłupem jako chorobę cywilizacyjną. Mówi się, że problem ten prędzej czy później dotknie każdego z nas, dlatego tak ważne jest nie bagatelizowanie sprawy.

Zadbaj o swoje stanowisko pracy

Dobry fotel biurowy to absolutna podstawa, to na nim spędzisz większość czasu, wykonując swe zawodowe obowiązki. Przy wyborze powinniśmy postawić przede wszystkim na komfort oraz ergonomię – nasze ciało podziękuje nam, gdy fotel będzie miał możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy posiada on możliwość regulacji wysokości siedziska, ma odpowiednio wyprofilowane oparcie oraz podłokietniki, na których można wesprzeć przedramiona.

Prawidłowa pozycja podczas siedzenia

To, że mamy odpowiednio dobrany fotel, oczywiście nie wystarczy. W następnej kolejności należałoby przyjrzeć się dokładniej temu, jak na nim siedzimy. Skupmy się na plecach – powinny one przylegać do oparcia, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Jeżeli tak nie jest, możemy wspomóc się specjalną poduszką, która zapewni nam podparcie w tym właśnie odcinku kręgosłupa. Krzesło należy wznieść na taką wysokość, aby możliwe było ustawienie ud równolegle do podłogi. Jeżeli chodzi o stopy, najlepsze co możemy zrobić, to swobodnie ułożyć je na podłożu. Szczegółowo przypatrzmy się także kątom, które tworzą się podczas siedzenia – pomiędzy tułowiem a udami, udami a łydkami, ramionami a przedramionami starajmy się zachować klasyczne 90 stopni.

Takimi oto radami podzielili się z nami specjaliści z firmy Sitplus, znanego polskiego producenta i importera rozwiązań biurowych.

Biurko i miejsce ustawienia monitora

Aspekty z powyższego śródtytułu również mają wpływ na to, jaką pozycję przyjmiemy podczas siedzenia. Niestety, biurka przy których zazwyczaj przychodzi nam pracować, rzadko mają regulację wysokości. Warto jednak za wszelką cenę dopilnować podstawowych kwestii – dobrze, jeśli blat znajduje się na wysokości łokci, tak aby możliwe było zachowanie wspomnianych wcześniej kątów prostych. W dodatku, szerokość biurka powinna pozwolić nam na ułożenie monitora w odpowiedniej odległości od oczu. Przy aranżowaniu swojego stanowiska pracy, pamiętajmy też o tym, by wyświetlacz ustawić tak, ażeby jego górna część znajdowała się mniej więcej na linii wzroku. Jeżeli zadbamy o przestrzeganie tych kilku prostych zasad, zdecydowanie łatwiej będzie nam utrzymać prawidłową postawę siedzącą nawet przez wiele godzin, które przecież każdego dnia musimy spędzić za biurkiem.

Pamiętaj o przerwach!

Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszych pleców, ergonomiczne stanowisko pracy to zupełna konieczność, bowiem zachowywanie odpowiedniej pozycji może być dla naszego kręgosłupa zbawienne w skutkach. Mimo wszystko, nie zapominajmy o tym, że ludzkie ciało zostało stworzone przede wszystkim do bycia w ruchu, nie jest więc naturalnie przystosowane do długotrwałego przebywania w pozycjach statycznych. Warto wyrobić sobie nawyk odbywania w trakcie pracy regularnych przerw oraz zaplanować takie zajęcia na czas wolny, które będą wymagały od nas odpowiednio dynamicznej aktywności.