6 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Jak się zachować w przypadku zagrożenia pożarowego w budynku?

Teoretycznie każdy wie, jak należy zachować się w przypadku zauważenia ognia w budynku. W praktyce jednak w takich sytuacjach nad zdrowym rozsądkiem często górują panika i chaos, które są wrogiem skutecznych i racjonalnych działań. Warto więc zapamiętać kilka podstawowych zasad, które pomogą zachować bezpieczeństwo w razie pożaru oraz umożliwią skuteczne opanowanie ognia.

Po pierwsze – oceń zagrożenie

To naturalne, że pożar wywołuje panikę i skłania do ucieczki. Warto jednak opanować strach w razie zauważenia rozprzestrzeniającego się ognia i racjonalnie ocenić sytuację. Dzięki temu podjęte działania będą bardziej przemyślane i skuteczne. Przede wszystkim oceń, czy ogień zagraża życiu i zdrowiu Twojemu lub innych osób w pomieszczeniu. Po drugie, podejmij decyzję, czy jesteś w stanie sam go ugasić. Jeśli zapaliła się np. patelnia na kuchence, samodzielna akcja gaśnicza jest wskazana, jeśli jednak ogień objął znaczną część pomieszczenia, nie warto ryzykować – radzi szkoleniowiec z Centrum Usług Dydaktycznych w Rzeszowie.

Jeśli uznasz, że zagrożenie jest zbyt duże, by podejmować samodzielne kroki, jak najszybciej opuść pomieszczenie, informując przy tym o niebezpieczeństwie osoby znajdujące się w pobliżu, np. lokatorów sąsiednich mieszkań albo pracowników innych pokojów. Podczas ewakuacji należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnościami. Wychodząc z pomieszczenia, nie zamykaj drzwi na klucz ani nie otwieraj okien.

Po drugie – wezwij straż pożarną

Jeśli Ty i osoby z najbliższego otoczenia znajdziecie się w bezpiecznym miejscu, wezwij odpowiednie służby. Połącz się ze strażą pożarną, wybierając numer 998 lub 112 i odpowiedz na wszystkie pytania, które zada Ci dyspozytor. Rób to wyraźnie i spokojnie, ponieważ od informacji, które otrzyma jednostka ratownicza, zależy skuteczność akcji gaśniczej.

Pamiętaj, że po przyjeździe strażaków na miejsce zdarzenia, to oni przejmują dowodzenie nad gaszeniem pożaru. Każdy ma obowiązek podporządkować się ich poleceniom, nawet jeśli wydają się mu bezzasadne. Profesjonaliści mają doświadczenie w działaniach ratunkowych, dlatego warto im zaufać, a przede wszystkim nie utrudniać pracy.

Po trzecie – wyciągnij wnioski na przyszłość

Ten punkt warto zastosować nie tylko wtedy, kiedy doszło już do pożaru, ale przede wszystkim po to, by zminimalizować wystąpienie zagrożenia pożarowego. Jeśli jesteś zarządcą obiektu ogólnodostępnego, np. instytucji lub zakładu pracy, zadbaj o to, by każdy pracownik został rzetelnie przeszkolony w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jest to nie tylko wymagane przepisami, ale po prostu konieczne dla zachowania bezpieczeństwa.

Warto także zadbać o ochronę swojego domu lub mieszkania. Zaopatrz się w sprzęt gaśniczy, zamontuj czujniki dymu oraz czujniki tlenku węgla. Naucz swoje dzieci, jak należy się zachowywać, aby uniknąć pożaru oraz co robić, jeśli w domu pojawi się ogień. Ostrożności nigdy za wiele, a zdecydowanie lepiej zapobiegać niebezpieczeństwu niż wyciągać wnioski, kiedy już dojdzie do wypadku.