odlewanie-piasek
7 maja 2018

Kategoria:
Inne

Jak są wykonywane formy piaskowe do odlewania?

Odlewy piaskowe są niezwykle popularną i często stosowaną metodą wytwarzania przedmiotów, używanych najczęściej w przemyśle, gdzie szczególnie istotna jest możliwość produkcji seryjnej. Metoda ta jest dokładna i precyzyjna, a cały proces odbywa się szybko i sprawnie. Zastosowanie odlewów piaskowych pozwala za niewielką cenę uzyskać produkt, który całkowicie spełni nasze oczekiwania, ze względu na możliwość wyboru jego wszelkich parametrów.

Czym są odlewy piaskowe?

Odlewy to jeden ze sposobów na produkcję przeróżnych przedmiotów wykorzystywanych w przemyśle, takich jak na przykład części maszyn, pojazdów, pomp czy silników. Jedną z najbardziej popularnych metod jest odlewanie za pomocą form piaskowych. Pozwala ona na uzyskanie dokładnych efektów w szybkim czasie przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów. Jej dodatkowym atutem jest możliwość wytworzenia elementów o dowolnym kształcie, wielkości i wadze. Cały proces rozpoczyna się od stworzenia formy z masy piaskowej, która następnie zalewana jest ciekłym metalem lub, w zależności od potrzeb, inną substancją, między innymi woskiem, gipsem czy tworzywami sztucznymi. Gdy produkt zakrzepnie i ostygnie, zostaje wyjęty z formy. Jest wtedy prawie gotowy – ulega jedynie czyszczeniu i dodatkowym, końcowym obróbkom.

W jaki sposób przebiega tworzenie form piaskowych?

Odlewnictwo to nie tylko wytwarzanie konkretnych produktów. Obejmuje ono również wszelkie techniki tworzenia form odlewniczych.

Formy piaskowe składają się z piasku (najczęściej jest to piasek krzemionkowy, chromitowy lub cyrkonowy) o różnej ziarnistości i spoiwa, które stanowi zazwyczaj glina, krzemiany, bądź skrobia. Spoiwo ma za zadanie wiązanie piasku i zapobieganie jego rozpadaniu –  tłumaczy ekspert z firmy Sandmix, produkującej piasek suszony i kruszywa budowlane.

Pierwszym krokiem przy tworzeniu form, jest wykonanie wzorca danego obiektu za pomocą drewna lub metalu. W późniejszym etapie następuje umieszczenie go w skrzynce formierskiej, do której wsypuje się piasek. Następnie jest on dokładnie ubijany, ręcznie lub maszynowo, w celu zagęszczenia masy. W końcowym etapie wzorzec zostaje wyjęty ze skrzynki z zachowaniem dużej ostrożności zapobiegającej uszkodzeniu formy piaskowej, do której wkładane są specjalne rdzenie. We wnękach formierskich następuje utworzenie układu wlewowego, który umożliwia doprowadzenie ciekłej substancji. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż gładkość powierzchni formy w dużym stopniu zależy od wielkości granulatu piasku – im jest on drobniejszy, tym bardziej gładka będzie forma.