salon fryzjerski dla zwierząt
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak przygotować zwierzę do wizyty u fryzjera?

Jeszcze niedawno wizyty zwierząt w salonach fryzjerskich były traktowane jako wymysł ich właścicieli. Obecnie stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie idea pielęgnacji sierści psów oraz kotów nie budzi już tak wielu kontrowersji. Pobyt u fryzjera może być jednak dla czworonoga stresujący. Podpowiadamy, jak przygotować zwierzę do wizyty w salonie fryzjerskim.

Przygotowywanie od najmłodszych lat

Aby dobrze przygotować psa do pierwszej wizyty w salonie fryzjerskim, należy oswoić go z czynnościami, które wkrótce wydarzą się podczas spotkania z fryzjerem. Najlepiej zacząć robić to od wieku szczenięcego, co pozwoli na psychiczne przygotowanie czworonoga. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez profesjonalistę nie będą dla niego wówczas niczym nowym.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku większości kotów strzyżenie nie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, lecz upiększającym. Jedynie koty o długiej sierści powinny regularnie korzystać z usług zwierzęcego fryzjera. Kocia sierść chroni czworonoga przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, więc jej zestrzyżenie, zwłaszcza do gołej skóry, może przyczynić się do poparzeń słonecznych. Wizyty u fryzjera nie wymagają także psy rasy ratlerek, doberman, labrador, husky oraz owczarki niemieckie i belgijskie, a także krótkowłose wyżły, mopsy, buldogi i boksery.

Przyzwyczajenie do czesania

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w salonie fryzjerskim dla czworonogów jest czesanie. Aby przyzwyczaić zwierzę do tej czynności, warto zakupić w miękką szczotkę z włosia, która nie podrażni małego psa oraz kota. Zwierzęta, które w przyszłości będą musiały skorzystać z usług fryzjera, powinny być czesane przez właścicieli kilkukrotnie w ciągu dnia.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący gabinet weterynaryjny św. Franciszka: Należy pamiętać, że zwierzę może traktować czynność czesania jako zabawę i zacząć gryźć szczotkę lub swojego właściciela. Nie można na to pozwolić, gdyż nawyk ten przyczyni się do takiego samego zachowania czworonoga w salonie fryzjerskim.

Warto więc zabawić psa ulubioną zabawką, tym samym odwracając uwagę od szczotki. Po czesaniu można nagrodzić pupila przysmakiem za dobre zachowanie. Gdy zwierzę jest już większe, można zmienić szczotkę z włosia na metalowy grzebień.

Kąpiel i suszenie sierści

Przyzwyczajenie zwierzęcia do kąpieli oraz suszenia sierści należy rozłożyć na etapy. Pierwszym z nich powinno być oswojenie czworonoga z pomieszczeniem, w którym będzie odbywać się kąpiel. Zabierając tam pupila, warto bawić się z nim, aby kojarzył miejsce z pozytywnymi wydarzeniami. Nie wolno zamykać zwierzęcia w łazience za karę, ponieważ wywołane przez to negatywne emocje, mogą kojarzyć mu się z czasem kąpieli.

Następnym etapem jest kupno specjalnej maty antypoślizgowej, którą wyłożona zostanie wanna lub brodzik. Śliska powierzchnia sprawia, że zwierzęta nie czują się komfortowo. Kolejnym elementem powinno być oswojenie zwierzęcia z szumem strumienia wody. Pierwsze podejście do kąpieli warto zakończyć na zwilżeniu opuszków łap. Z każdym kolejnym można nalewać nieco więcej wody.

Suszenie sierści to usługa fryzjerska, do której także warto wcześniej przyzwyczaić czworonoga. Odgłos suszarki i strumień ciepłego powietrza nie powinien być dla zwierzaka nowością. Naukę należy rozpocząć wcześniej, niż ma miejsce pierwsza kąpiel, ponieważ zwierzęta boją się suszarek. Przyzwyczajenie do wydawanego przez nie odgłosu może zniwelować stres zwierzaka.