Nauka języka obcego
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak przygotować się do egzaminu językowego?

Konieczność zaliczenia egzaminu językowego to spory stres i to bez względu na to, czy jest to egzamin maturalny, czy egzamin pozwalający na zdobycie certyfikatu językowego, który pomaga osiągnąć sukces na rynku pracy. W każdym przypadku konieczne jest nie tylko zdobycie wiedzy, ale także prawidłowe podejście do jej powtórzenia oraz zastosowanie skutecznych metod zapamiętywania, które pozwolą bez problemu zdać każdy egzamin.

Kiedy zacząć przygotowywać się do egzaminu?

Nauka języków obcych musi uwzględniać systematyczne powtarzanie każdej partii przerobionego materiału. Jeżeli trzymamy się tej zasady podczas nauki, to przygotowanie się do egzaminu językowego oraz jego zaliczenie nie powinno sprawić żadnych problemów. Systematyczne utrwalanie wiedzy jest kluczowe ze względu na to, że pozwala na bieżąco wyłapywać oraz korygować pojawiające się błędy i uzupełniać braki w edukacji. W momencie, gdy zauważymy, że jakieś zagadnienia np. związane z gramatyką sprawia szczególne problemy, warto zdecydować się np. na intensywny kurs języka angielskiego, który pomoże zrozumieć problematyczny zakres materiału.

Każdy egzamin służy sprawdzeniu kluczowych umiejętności, które zdająca go osoba powinna zdobyć na konkretnym etapie kształcenia. Nauka języków obcych wiąże się z koniecznością zdania kilku ważnych egzaminów, które początkowo związane są z zakończeniem edukacji w szkole podstawowej oraz podejściem do egzaminu maturalnego. Coraz więcej osób chce także zdobyć potwierdzające ich umiejętności certyfikaty językowe, dlatego ważne jest, aby każdy z etapów nauki uwzględniał utrwalanie zdobytych wiadomości oraz nadrabianie zaległości w nauce – wyjaśnia ekspert z firmy Bradbury English School z Konstancina-Jeziornej.

Co pozwala na skuteczne powtórzenie materiału przed egzaminem językowym?

Przede wszystkim do egzaminu językowego należy przygotowywać się przez dłuższy czas, bo wówczas możliwe jest uniknięcie przemęczenia, które nie wpływa pozytywnie na wyniki egzaminu. Każdą partię materiału, którą obejmować będzie egzamin warto powtórzyć, korzystając z wielu metod utrwalania i sprawdzania wiedzy np. zadań testowych, fiszek i programów multimedialnych. Doskonałym i praktykowanym przez wiele osób sposobem przygotowywania się do egzaminów językowych jest oglądanie filmów i programów telewizyjnych w oryginalnej wersji językowej oraz uczestniczenie w zajęciach z native speakerem, które pozwalają przełamać barierę językową i strach przed komunikowaniem się w obcym nam języku. Warto codziennie znaleźć chwilę na naukę i korzystać z różnych metod utrwalania wiedzy, które pozwolą opanować materiał niezbędny do zaliczenia egzaminu. Większość egzaminów obejmuje część pisemną, ustną oraz zadania pozwalające ocenić umiejętności rozumienia tekstu mówionego, dlatego trzeba pamiętać o nauce przez praktykę i jak najczęściej czytać, pisać i rozmawiać w obcym nam języku.