3d-doming
27 lutego 2017

Kategoria:
Inne

Jak przygotować napis lub logotyp do pokrycia żywicą w technice 3D-doming?

Doming to nazwa techniki pokrywania płaskich obiektów żywicą poliuretanową, stosowanej najczęściej do uszlachetniania zadrukowanej powierzchni folii samoprzylepnej. Dzięki temu zyskuje ona nie tylko elegancki wygląd (efekt 3D dzięki grubości warstwy żywicy oraz dodatkowy połysk), ale jest również dodatkowo zabezpieczona przed oddziaływaniem wielu czynników zewnętrznych. Przykładowo, naklejka 3D-doming umieszczona na pojeździe jest chroniona przed warunkami atmosferycznymi, wodą, solą drogową, chemią używaną do mycia, czy uderzeniami kamyczków.

Część producentów na rynku polskim posiada maszyny do domingu, które pozwalają na bardzo dokładną i równomierną aplikację żywicy nawet na naklejkach o nieregularnych kształtach – np. na wyciętych z folii literach lub logotypach wyciętych po obrysie. Przed wykonaniem tego typu napisów warto jednak pamiętać o niewielkich ograniczeniach technologicznych i odpowiednio przygotować linie cięcia folii.

Najważniejszą kwestią jest zaokrąglenie narożników – niestety większość czcionek wymaga w związku z tym pewnych korekt. Na poniższej grafice (rys. 1) widzimy napis wykonany czcionką Arial Black. Czerwonymi strzałkami zaznaczono przykładowe ostre kąty, które muszą zostać zaokrąglone, aby żywica została równomiernie rozprowadzona po całej powierzchni liter, pozostając jednocześnie w ich obrębie.

Rys. 1. Napis w kroju czcionki Arial Black, bez poprawek narożników w literach.

Korekty można dokonać samemu, jeśli dysponuje się oprogramowaniem do grafiki wektorowej (np.: Corel Draw, Adobe Illustrator) lub zlecić ich wykonanie firmie, która ma wyprodukować dla nas napis domingowy. Po poprawnej obróbce powyższy napis będzie wyglądać jak na rys. 2:

Rys. 2. Napis po korektach narożników. Wszystkie ostre zakończenia zostały zaokrąglone.

Jak widać, ingerencja w krój czcionki nie jest bardzo widoczna – zaokrąglenia wykonujemy bowiem na bazie obrysu koła o promieniu 1 – 1,5 mm. Przy większych napisach (o wys. od 4 cm wzwyż), taka ingerencja w czcionkę jest praktycznie niezauważalna, co jest istotne zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które mają ustandaryzowane znaki oraz liternictwo firmowe i nie dopuszczają wprowadzania w nich zmian.

Przy projektowaniu napisu warto pamiętać o tym, aby wybierać czcionki, które mają wystarczająco gruby krój liter (pojedyncza kreska w literze – 4 mm i więcej). W rezultacie otrzymamy bardzo atrakcyjny efekt wizualny. Pozostaje jeszcze wybór folii samoprzylepnej. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości i wytrzymałości kleju, poprośmy producenta domingu o wykorzystanie folii z klejem o wyższej trwałości. Ze względu na silną presję cenową producenci zwykle wykorzystują folie tzw. ekonomiczne, przeznaczone do aplikacji mających przetrwać okres do 3 lat, z klejem standardowym. Nie oznacza to wcale, że po 3 latach folia sama odpadnie (żywica podnosi znacząco jej żywotność), niemniej używając folii pięcio- lub siedmioletniej, z klejem o zwiększonej sile trzymania, zyskujemy pewność, że z naszym domingowym napisem nie wydarzy się nic niepożądanego.

Więcej o produktach domingowych można przeczytać na stronie: http://unital.com.pl/