24 marca 2020

Kategoria:
Inne

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od rodziców nie lada cierpliwości, umiejętności, ale też konsekwencji. Jest to całkowicie nowa sytuacja dla całej rodziny. Nowe miejsce, nowi koledzy, opiekunowie, zabawki. Pojawiają się też nowe zasady i obowiązki, które nie każdemu maluchowi mogą się spodobać. Czy istnieją sposoby ułatwiające przebrnięcie tego procesu? Jeśli tak – jak postępować?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jednym z pierwszych i najważniejszych kroków, jakie należy wykonać, jest przyzwyczajenie dziecka do zostawania bez rodziców. Każdy maluch najlepiej czuje się z mamą i tatą – wie, że jest bezpieczny, w otoczeniu najbliższych. Na tym etapie opiekunowie muszą także zrozumieć, że chociaż nikt inny nie potrafi zająć się dzieckiem tak jak oni, może ono czuć się z innymi równie dobrze, świetnie się bawić i tak samo być bezpieczne. Od czasu do czasu wystarczy zostawić przyszłego przedszkolaka z ciocią czy dziadkami. Taka rozłąka jest dobra dla wszystkich. Małżeństwo może „odpocząć” od rodzicielstwa, bliscy nacieszyć maluszkiem, a niemowlak spędzić czas inaczej niż zwykle. Na taki krok warto zdecydować się możliwie jak najszybciej – bobasy dużo łatwiej akceptują zmiany i przyzwyczajają się do nieobecności najbliższych. Specjaliści z Integracyjnego Przedszkola Tęczowa Przygoda zaznaczają, że ten pierwszy dzień w nowym miejscu to nie to samo co weekend u dziadków czy jednodniowy dzień z ciocią. To coś więcej. Dlatego warto zadbać o wcześniejszą adaptację.

Jak powinna przebiegać adaptacja?

Psycholodzy radzą, by przed pójściem dziecka do przedszkola porozmawiać z nim i wyjaśnić sytuację. Rodzicom często wydaje się, że maluch nic nie rozumie. Okazuje się jednak, że wiele informacji do niego dociera, a to z kolei ułatwia przebieg procesu adaptacji w przedszkolu. Najważniejsze, by dobrze zaplanować rozstanie. Nie powinno być ono zbyt mocno przeciągnięte. Wystarczy szybki „przytulas” i buziak. Należy jednak pamiętać, że wyjście opiekunów nie powinno być ucieczką. Maluch musi wiedzieć, że mama bądź tata wychodzi, ale wróci. Jeśli w placówce organizowane są tzw. godziny adaptacyjne, warto z nich skorzystać. Umożliwiają one poznanie otoczenia, znalezienie kolegów, koleżanek, zapoznanie się z opiekunami. Wszystko to ma wpływ na ich samopoczucie i pozwala poczuć się bezpieczniej i spokojniej.

Często rodzicom spędza sen z powiek także wyrażanie potrzeb przez ich pociechę. Przed pójściem do przedszkola warto nauczyć dziecka mówienia o tym, czego mu trzeba. Najważniejsze, by umiał pokazać, że chce jeść, pić czy też potrzebuje pomocy. W każdej sytuacji należy pamiętać, że maluch potrzebuje czasu i… należy mu go dać. Tylko małymi krokami z sukcesem udaje się dojść do celu.