24 lutego 2021

Kategoria:
Inne

Jak przechowywane są liście tytoniu?

Nie każdy wie o tym, że źle przechowywane liście tytoniu bardzo szybko chłoną wilgoć, a co za tym idzie – z czasem zaczynają pleśnieć. Na co zwrócić uwagę podczas magazynowania tytoniu? Jakie warunki są dla niego optymalne? Bez znaczenia jest to, czy tytoń służy nam do użytku domowego, czy jego przechowywanie ma miejsce w dużym zakładzie. W każdych okolicznościach zasady są bowiem te same.

Odpowiednie warunki podczas przechowywania tytoniu

Przechowywane liście tytoniu muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Co to znaczy? Aby nic im nie zaszkodziło, wilgotność powietrza powinna oscylować na poziomie mniej więcej 70%. Jeśli chodzi o temperaturę, to ta powinna się utrzymywać na granicy 21 stopni C. Odchylenia wskazanych pomiarów mogą być niebezpieczne…

Odpowiednia temperatura jest bardzo ważna, bo to właśnie dzięki niej zmniejsza się ryzyko pojawiania niebezpiecznych pleśni i grzybów. Samo przechowywanie liści nie jest jeszcze ich suszeniem. Należy zatem zwrócić uwagę na to, by nie doszło do stopniowego kruszenia się roślin. Jeśli jednak masz zamiar zacząć przygotowywać je do dalszej obróbki – konieczne jest przeprowadzenie wskazanego procesu. Tradycyjnych metod jest dość sporo. Liście tytoniu można suszyć za pomocą bardzo ciepłego powietrza, pod wpływem silnych promieni słonecznych albo je oczadzając. W fabrykach i zakładach produkcyjnych stosuje się specjalne suszarnie do tytoniu.  

Czym grozi nieprawidłowe przechowywanie tytoniu?

Jak wskazuje przedstawiciel firmy z branży, nieprawidłowe przechowywanie liści tytoniu może wycofać z obrotu całe partie produktu. – Nadmierny poziom wilgoci powoduje, że na liściach tytoniu zaczyna pojawiać się pleśń. Wówczas roślina staje się niezdatna do użytku. Jeśli zagrożenie się pojawi, należy jak najszybciej pozbyć się konkretnej partii tytoniu. Można tez zastosować specjalne środki grzybobójcze. Na większą skalę takie działania nie mają jednak zastosowania. O wiele lepiej zapobiegać niepożądanym sytuacjom i przechowywać tytoń w odpowiednich do tego warunkach – mówi menager firmy SUSZARNIE EU.

Wniosek nasuwa się sam. Jeśli jesteś właścicielem dużego zakładu produkcyjnego, musisz go odpowiednio wyposażyć. Nie tylko w magazyny do przechowywania tytoniu, ale również specjalne suszarnie i sprzęty do dalszej obróbki. Dzięki nim unikniesz niepotrzebnych strat. Inwestycja w tego rodzaju jest wręcz konieczna. Inaczej tytoń szybko zacznie gnić i pleśnieć. A w takiej postaci nadaje się tylko do kosza. Nie możesz przecież ryzykować zdrowiem swoich klientów!