hala stalowa
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Jak przebiega budowa hali stalowej krok po kroku?

Budowa hali stalowej to proces nie tylko skomplikowany, ale także wieloetapowy. Bez wykonania niezbędnych prac na każdym z jego etapów konstrukcja nie będzie mogła funkcjonować jako hala magazynowa, handlowa, produkcyjna, czy logistyczna, a inwestorzy nie będą mogli skorzystać z jej zalet. Podpowiadamy więc, o czym należy pamiętać na każdym etapie jej budowy.

Stworzenie projektu i zdobycie pozwoleń

By móc rozpocząć budowę hali stalowej niezbędne jest zdobycie decyzji o zagospodarowaniu terenu i warunkach zabudowy. Na podstawie tych dokumentów i przekazanych informacji dotyczących warunków gruntowych, a także rodzaju i przeznaczenia hali, tworzony jest projekt budowlany.  Należy pamiętać, że hale stalowe są najczęściej obiektami komercyjnymi, a dla inwestora czas realizacji budowy ma kluczowe znaczenie. Z tego względu warto skorzystać z pomocy firmy, która dostarczy także komplet dokumentów oraz będzie wspierać inwestora podczas procesu pozyskiwania licznych pozwoleń. Najważniejszym z nich, kończącym ten etap realizacji inwestycji jest pozwolenie na budowę hali.

Produkcja elementów budowlanych

Kolejnym etapem, który możliwy jest dzięki uzyskaniu pozwolenia na budowę hali stalowej, jest prefabrykacja elementów niezbędnych do jej budowy. Ich złożenie będzie miało miejsce już na placu budowy w kolejnym etapie prac.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę Stalkon: „Wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwala na zaprojektowanie wytrzymałych elementów. Do stworzenia hali stalowej niezbędne będą między innymi: płyty warstwowe, dach, blacha trapezowa, obudowa, płatwy, czy rygle. Warto pamiętać, że konstrukcje stalowe można dopasować nie tylko do typu budowanej hali, ale także do potrzeb pod względem jej wnętrza.”

Elementy, z których stworzona jest hala, muszą oprócz estetycznego wyglądu, cechować się trwałością, na co ma wpływ zastosowanie zabezpieczenia antykorozyjnego poszczególnych elementów.

Montaż elementów i prace wykończeniowe

Jeszcze przed rozpoczęciem montażu wyprodukowanych elementów, niezbędne jest wykonanie prac ziemnych oraz przygotowanie terenu do wylania fundamentów, czy umieszczenia specjalnych belek stanowiących fundament dla ścian zewnętrznych. Następnie do fundamentów przytwierdzona za pomocą śrub zostaje cała konstrukcja. Od słupów stalowych, czyli ram głównych, przez usztywnienia wiatrowe, drugorzędne słupy, czy rygle dachowe, aż po montaż obudowy. Kolejnym elementem są prace wykończeniowe, podczas których betonuje i wygładza się posadzkę, montuje instalacje grzewcze, elektryczne, czy wentylacyjne oraz gospodaruje się teren znajdujący się wokół hali.